Tacize Uğrayan A.Ç.'ye CİMMER yetkilisinin! dediği lafa bakarmısınız!!! ‘Bu olayı boş verin. Yoldan geçen birisinin kafasına saksı düşmüş gibi düşünün. Çalışan kadınlar falan hep bu tarz olaylara maruz kalıyor. Bunun büyütülecek bir tarafı yok’''

A.Ç., 26 Kasım 2018 tarihinde S.T.’nin cinsel saldırı girişimine uğradı…
S.T.,AKP Maraş Milletvekili İmran Kılıç’ın yeğeni olancu adalet ite kaka!

A.Ç., cinsel saldırı girişiminden üç gün sonra; savcılığa, emniyete, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım hattı 183’e ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu. Ama S.T.’nin Ankara’da dayısı vardı!

Tacize uğrayan A.Ç.:
”S.T.’nin en ağır cezayı alması için hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu şahıs ceza almazsa yarın başka bir kadına da bu tarz bir girişimde bulunur.”

A.Ç. ve ailesinin yaptığı suç duyurusu üzerine Maraş Cumhuriyet Başsavcılığı S.T. hakkında “Cinsel saldırı girişimi, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun koyma” suçlarından iddianame hazırladı…

Maraş 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi 13 Mart 2019 tarihini ilk duruşma günü olarak belirledi.

A.Ç.: ”Üç yılı aşkın bir süredir S.T.’yi ve ailesini tanıyoruz ve görüşüyoruz. Olayın yaşandığı gün S.T. evimize boş tüpü alma bahanesiyle geldi. O an hiç böyle bir şeyi beklemedim. S.T. beni tehdit ederek cinsel saldırı girişiminde bulundu.”

”Sonra bu adamın yıllar önce başka bir kadına da böyle bir girişimde bulunduğunu duyduk. Biz sonuna kadar olayın arkasındayız. Ben bu konuda tüm kadın örgütlerinden destek bekliyorum. Bu şahıs bugün ceza almaz ise, yarın başka kadınlara da bu tarz bir girişimde bulunabilir. Ben eşimin gelmesi sayesinde kurtuldum, ancak yarın başka bir kadın benim kadar şanslı olmayabilir.”

Tacize uğrayan A.Ç.’nin eşi M.Ç.: ”Olay günü eşime ulaşamadığı için eve gittim ve saldırı girişimine şahit oldum. Üç gün sonra da savcılığa gittik. Daha sonra da karakola gidip ifade verdik. Biz ifade verince onu gözaltına aldılar. Bir gün sonra serbest bırakıldı. Neden bırakıldığını sorduğumuzda ise, araya giren bir aracı tarafından bırakıldığını söylediler.”

M.Ç.: ”Aradan geçen birkaç ay içerisinde dosyada hiçbir ilerleme olmadı. Biz de arada bir baskı olup olmadığından şüphelendik. Çünkü dayısı AKP Maraş milletvekilidir. Savcılık bir türlü iddianameyi hazırlamıyordu.”

Cinse tacize uğrayan A.Ç.’nin eşi M.Ç.: ”Olayla ilgili Maraş Valiliği’ne gittim, ancak benini Vali’yle görüştürmediler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yardım hattı olan 183’ü arayarak durumu paylaştık ve 183’te görevli birisi gelip ifadelerimizi aldı.

”183’ün ifadelerimi almasından bir gün sonra savcı beni tekrar çağırdı; ‘Savcı bize; Davanızı mahkemeye sevk ettim ama mahkeme tutuksuz yargılama yapacak’ dedi.”

Tacize uğrayan A.Ç.: ”CİMER’i aradım. Bu hat direkt valiliğe bağlıymış. Maraş Valiliği’ndeki yetkili eşime ‘Gelin sizinle bir görüşelim’ dedi. Biz beraber gittik, ancak ilk başta eşimle tek görüştü. Görüşmede eşime ‘Ben milletvekilinin başka bir yeğeniyle görüştüm. Bu yeğeni değilmiş. Akrabası bile değilmiş’ demiş. Sonrasında ben de girdim.”

”Bana ‘Bu olayı boş verin. Yoldan geçen birisinin kafasına saksı düşmüş gibi düşünün. Çalışan kadınlar falan hep bu tarz olaylara maruz kalıyor. Bunun büyütülecek bir tarafı yok’ dedi.

”CİMER yetkilisi orada asıl yapması gereken protokolü uygulamadı. Şikayetimizi alacağı yere, bizi şikayetten vazgeçirmeye çalıştı.”

”Olayın üzerinden bir buçuk ay geçmesinden sonra savcı iddianameyi hazırladı.”

M.Ç.: “S.T.’nin milletvekili dayısının danışmanı beni arayıp ‘Biz bu olaya dahil olmayacağız’ dedi, ancak gittiğim her yerde kapının suratıma kapanması bu işe vekilin müdahil olduğu anlamına geliyor. Milletvekili bizzat kendisi ilgilenmemiştir. Ancak danışmanlarının parmağı var. Bu şahsın en ağır hapis cezası alması gerekiyor. Bizim amacımız bu kişi yarın başka kadınlara da böyle bir girişimlerde bulunmasın. Elimizden ne geliyorsa yapacağız” 

Kaynak

haber.sol.org.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: