''Tanzim noktalarındaki bu ürünleri, bizim halde pazarcılara ve marketlere sattığımız fiyattan daha yükseğe aldılar. 2 TL’ye sattıkları ürünü 4 TL’ye, 4 TL’ye sattıkları ürünü ise 5.30 TL’ye aldılar.

Ankara Hali, 60 polis tarafından basıldı. 

Polis: ”Rekabet Kurulu’na yapılan ihbar nedeniyle geldik.” Esnaf : “Biz terörist miyiz!”

Hal esnafı: ”Baskının nedeni, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz’ün 13 Şubat tarihinde Birgün gazetesine yaptığı açıklama.”

Ceyhan Gündüz: ”Hükümet, ‘Aracı firma ve kişileri aradan çıkarıyoruz’ diye duyurduğu tanzim satış noktalarındaki ürünler, tedarikçi firmalardan temin edildi. Aracı firmalardan alınan ürünlerin faturası Tarım Kredi Kooperatifleri’ne kesildi.”

Ceyhan Gündüz: ”Ürünler, yüzde 70’e varan zararla tanzim satış noktaların satılıyor.”

Gündüz: “Ürünlerin alındığı şirketleri biliyoruz. Antalya’nın Kumluca ve Serik hallerinden TIR’lara yüklenen ürünler, tanzim noktalarına kadar getirildi. Tarım Kredi Kooperatifleri, bu ürünleri üç gün vadeli olarak aldı. Şirketlerin hesaplarına para yatacak.”

Gündüz: ”Tanzim noktalarındaki bu ürünleri, bizim halde pazarcılara ve marketlere sattığımız fiyattan daha yükseğe aldılar. 2 TL’ye sattıkları ürünü 4 TL’ye, 4 TL’ye sattıkları ürünü ise 5.30 TL’ye aldılar. Bazı ürünlerde zarar oranı yüzde 70’e kadar yükseliyor. Zararı, Tarım Kredi Kooperatifi ödeyecektir. Aracıları aradan çıkarıyoruz deyip aracıdan mal alınca sonucu bu oldu”.

Hal esnafından bir kaynak: “Polisler Rekabet Kurulu’na bildirildiği için geldiklerini söylemişler ve defterleri incelemişler. Buldukları şey de ya şevketibostan ya kuzu kulağı kayıtlarında alışla satış arasındaki fark. Şaka gibi! Kendisi Ankara Ticaret Odası’nın Sebze ve Meyveciler Meslek Komitesi’nin de üyesi olan, halin en yüksek ikinci cirosunu yapan iş yerlerinden birinin sahibi kendini niye riske atsın böyle ufak tefek işler için! Koskoca iş yeri. Mali müşaviri var. Ankara Halinin başındaki bir kişi böyle bir hata yapmaz. Arkadaşımız iyi niyetli açıklamalar yapmış Birgün gazetesine ve başına ondan sonra bu işler gelmiş. Bu tamamen baskı amaçlıdır!”.

”Ankara’da iki hafta önce aralarında büyük süpermarketlerin de bulunduğu perakendecilerin muhasebe ofisleri de polis tarafından basıldı. Bilgisayarlarındaki özel yazışmalarına dahi bakıldı. Korkudan kimse dile getiremiyor.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: