GENEL

Bugün salon vermediniz, yarın karşılamaya gideceksiniz!

Sezai Temelli: ”Bugün Cumhurbaşkanıyım diyen Erdoğan AKP’nin başındadır. Yani sadece kendinden olanlara başkan diğerlerine düşmandır. Bu ülkeyi tam ortadan ikiye bölmektedir.”

”Dün kar yağıyormuş, tipi varmış, Vali’den salonu istemişiz, vermemiş. Allah’ın işine bakın ki bugün güneş açtı.”

Kars’ta halka hitap eden Eş Genel Başkan Sezai Temelli: ”Valilik tarafından bize salon verilmedi.
Kars ne valiler gördü ne kayyımlar gördü, hiçbirinin adını hatırlamıyor, bunun da adını hatırlamayacak.”

Sezai Temelli:   “ Erdoğan, Kürdistanı sevenler Kuzey Irak’a gitsin’ diyor; Man Adası orada, New York’ta aldığınız dairelerinize gidin ama biz buradayız, burada da olmaya devam edeceğiz.”

Temelli: ”Halkların bahçesi, kültür beşiği Kars’ta Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle, Azerisiyle, Gürcüsüyle yan yanayız. Bu tekçi zihniyete inat yan yanayız.”

Temelli: ”Bugün ülkeyi bölmeye çalışanlara, bizi karşı karşıya getirmeye çalışanlara inat yine bir aradayız. Bugün buradan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti var edene kadar yan yana omuz omuza faşizme karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

Sezai Temelli: ”Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi zulmü ve şiddeti uygularlarsa uygulasınlar, biz yolumuzdan dönmeyiz. Bu yol barış yoludur, demokrasi yoludur, halkların bir arada huzur içinde yaşama yoludur. Bu yoldan vazgeçmeyiz. Bugüne kadar ne boyun eğdik ne diz çöktük. Bugünden sonra mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bugün zulüm var hukuksuzluk ve adaletsizlik var.”

Temelli: Tam 114 gündür Leyla Güven açlık grevinde, bugün Türkiye cezaevlerinde 330’dan fazla tutsak açlık grevinde. Hepsi bedenleri ile bu adalet ve demokrasi mücadelesine güç katıyorlar, seslerini yükseltiyorlar adalet ve hukuk istiyorlar.” 

Temelli: ”Adalet Bakanı ve iktidar, hukukun gereğini yapmak zorundadır. Bunu yapmıyorlarsa suç işliyorlar çünkü yasaya karşı geliyorlar. Adalet Bakanı’na buradan bir kez daha çağrı yapıyorum, yasaların gereği neyse onu yerine getirin.”

Temelli: ”İnsan hakları, hukuk ve adalet konusu siyasete malzeme yapılamaz. Kimse de yapmamalıdır. Hukuk, adalet hepimize, herkese lazım!”

Sezai Temelli:  ”Adalet Bakanı diyor ki ‘Biz Kürtçe ninnilerle büyüdük’. Güzel, iyi olmuş. Fakat sen Adalet Bakanı’sın, seçim zamanı aklına Kürt olduğun gelmesin, her zaman gelsin. Bunlar biliyorsunuz, seçim zamanı Kürt oluyorlar, Kürtlükleri akıllarına geliyor, seçim bitiyor kurt oluyorlar.”

Temelli: ”Bizler bir arada yaşama iradesini ortaya koymuşuz. Bizler kimseye nefret söylemiyle yaklaşmayacağız. Bizler kimseye düşmanlık yapmayacağız.”

Sezai Temelli: ”Sabah akşam HDP’yi düşmanlaştırarak, bizleri kötüleyerek siyaset yaptıklarını sanıyorlar. Siyaset halk için, halkın sorunlarını çözmek için yapılır. Bunların artık halkın sorunlarını çözecek ellerinde bir şey kalmamış. Tek bildikleri şey halkları birbirine düşman etmek, HDP’yi kötülemek ve bize yol göstermek.”

Temelli: ”Diyorlar ki ‘ülkeyi terk etsinler’. Ne terk edeceğim ülkeyi, burada doğdum, burada yaşıyorum burada yaşamaya devam edeceğim. Burada siyaset yapacağım; burada mücadele edeceğim. Burası benim ülkem. Bu güzel ülke için siyaset yapıyoruz. Kürt halkı gibi erdemimizle siyaset yapıyoruz.”

Temelli: ”Ayhan Bilgen ve Şevin Alacak Kars’ın sorunlarına çözüm bulmak için 7/24 çalışıyor. Kars’ta nereye gitseniz suratınıza sorunlar çarpıyor. Mesele bu dertlere çözüm bulmaktır. Ama onlar bugüne kadar Kars’ın sorunlarına çözüm üretmek yerine sorunlara sorun katmışlardır.”

Temelli: ”En çok göç veren kent Kars! Neden? Çünkü işsizlik ve yoksulluk var. Bu işsizlik ve yoksulluğa hep birlikte çözüm üretmeliyiz.”

Temelli: ”Avrupa Birliği’nden demokrasi alacaklarına, Avrupa’nın gıdasını, tarımını aldılar; bu ülkede tarımı bitirdiler. Kendi tohumunu üretmek yerine İsrail’den tohum aldılar; bu ülkenin tohumunu bitirdiler. Hayvancılığı bitirdiler.”

Temelli: ”Bugün Cumhurbaşkanıyım diyen Erdoğan AKP’nin başındadır. Yani sadece kendinden olanlara başkan diğerlerine düşmandır. Bu ülkeyi tam ortadan ikiye bölmektedir.”

Temelli: ”Bu sistemle yürünemez. Bu sistem bu ülkenin tarihine geleneğine ve bir arada yaşama iradesine uygun değil. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bize uygun değil. Biz yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistem ile ancak yürüyebiliriz.”

Temelli: ”Çoğulcu, laik, demokratik bir cumhuriyeti var edebilirsek bu sorunları aşabiliriz. 24 Haziran’dan bugüne cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi uygulanıyor. Kim bu sistemden memnun? Memnun olan bir kişi var mı? Bir tek kendisi memnun. Başka da memnun olan yok.’

Temelli: ”31 Mart’ta yerellerde iktidara gelerek, bu halkı bu utançtan kurtaracağız ve yerellerde iktidara getireceğiz. Tek başımıza iktidara gelemediğimiz her yerde, halkın iradesi demokrasiden yana olanlar, demokrasi güçlerinin iktidara gelmesi için canla başka çalışacağız. Bu AKP-MHP blokundan bu ülkeyi kurtaracağız. ‘Çünkü bu zihniyet faşist bir zihniyettir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: