ABD’nin Venezuela’da ki “seçim tasarısı” oyununu, Rusya ve Çin gördü ve reddetti!

ABD’ye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin tarafından veto…

ABD: ”Venezuela’da uluslararası gözlemcilerin denetiminde başkanlık seçimi yapılması çağrısı yapıyoruz.” 
Rusya ve Çin: ”Bu tasarıyı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) veto ettik.”

Rusya’nın Venezuela’nın siyasi bağımsızlığına yönelik güç kullanımına ve iç işlerine müdahaleye karşı çıkan tasarısı ise kabul edilmedi… 

ABD tarafından hazırlanan tasarı… -Barışçıl bir siyasi sürecin başlaması için uluslararası gözlemcilerin denetiminde özgür, adil ve güvenilir başkanlık seçimi yapılması… -Uluslararası insani yardım çağrısı,
-Venezuela Ulusal Meclis ve muhalefet partisi üyelerinin güvenliğinin sağlanması gerektiği, -Uluslararası insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması gerektiği, konularını içeriyor.

ABD’nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams: “Bu tasarıya karşı çıkan bazı konsey üyeleri Maduro ve yandaşlarının suçlarını korumaya devam ediyor.”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia: ”ABD’nin amacı rejim değişikliği, insani yardım konusundaki endişesi ise sis perdesi. Tasarıya destek vererek bu absürd tiyatroya suç ortağı olacağınızı anlamıyor musunuz”

Rusya’nın “Venezuela’nın siyasi bağımsızlığına yönelik güç kullanımına ve iç işlerine müdahaleye” karşı çıkan tasarısı kabul edilmedi… 

Rusya’nın tasarısında;                                            -Ülkedeki krize siyasi çözüm bulunması konusunda bütün girişimlerin desteklenmesi,  -Uluslararası destek girişimlerinin başlatılması, -Destek girişiminin, organizasyonu, koordinasyonu ve uygulanmasında Venezuela hükümetinin ilk muhatap olarak görülmesi, ifadeleri yer alıyordu.

BM Güvenlik Konseyi’nde bir tasarının kabulü; 15 üyeden en az 9’u olumlu oy kullanmalı ve beş daimi üye Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere veto yetkisini kullanmamalı…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ”ABD uluslararası normları çiğneyerek, Venezuela’ya askeri müdahalede bulunmak için çaba gösteriyor.”

Lavrov: ”Venezuela’daki sorun diyalog aracılığıyla barış içinde çözülmeli. ABD’nin Venezuela’ya yönelik politikasından endişe duyuyoruz. ABD, Venezuela şirketlerine yönelik uyguladığı yaptırımlarla Venezuela’da insani kriz yaratmaya çalışıyor.”

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza: ”ABD’nin Venezuela’ya bir saldırısı durumunda yenilgiye uğratılacağını belirtirim. Bu onların her zaman yaptığı bir şey. Diyalog istemiyorlar. Savaşı düşünüyorlar. Ama bir kez daha bozguna uğrayacaklar”

”Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD Başkanı Trump ile buluşma teklif etti. Teklif, ABD’nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood tarafından reddedildi!”

ABD’nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood: ”Venezuela’nın ABD Başkanı Trump’a yaptığı görüşme çağrısına olumsuz yanıt verdik. Başkan Trump Venezuela’nın meşru devlet başkanı ile görüşmek için hazırlıklar yapıyor. O da Juan Guaido.”

Brezilya Devlet Başkanı Yardımcısı Hamilton Mourao: ”Brezilya üzerinden Venezuela’ya yönelik askeri müdahale söz konusu olamaz. Bolsonaro hükümeti, Venezuela’ya karşı askeri müdahalenin Brezilya toprakları üzerinden yapılmasına karşı. Her şeyden önce ülkede yabancı bir askeri varlığın bulunması için Ulusal Kongre’nin izni gerekir ve hükümet, bunu basit bir şekilde yapmaz.”

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell de Madrid: ”Askeri müdahaleye karşı çıkıyoruz.”

Borrell: ”Venezuela’da kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido tarafından İspanya’ya atanan Antonio Ecarri’ni ‘büyükelçi’ değil, ‘diplomatik temsilci’ olarak tanınabilir.”

Kaynak

www.evrensel.net

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.