TÜİK verilerine göre işsizliğin yüzde 12.3, genç işsizliğin yüzde 23.6, meslek lisesi mezunlarının yüzde 22’sinin işsiz olduğu bir dönemde, Bakan Albayrak; “İstihdam devrimi yaşıyoruz” iddiasını ortaya attı!

Gerçekte karşılığı olmayan yalana, kara propagandaya karşı gerçekler…

Erdoğan: “ ‘tanzim çadırları’ önündeki kuyruklar ‘varlık kuyruğu’ , 17 yılda ülkeyi üç buçuk kat büyüttük, IMF’ye borcumuzu bitirdik. Herkes bizi kıskanıyor.”

Erdoğan, gerçekte karşılığı olmayan bu iddialar etrafında;  “Hızla kalkınan, refah içinde, tek derdi beka olan bir ülke” tablosu çiziyor…

Ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Erdoğan’ın sözlerini doldurmaya çalışıyor; ” ‘Cari açık azalıyor’, ‘Bütçe açığı düştü’ ”, gibi lakırdılar etrafında kumdan şatolar kurup, bunları gerçekmiş gibi sunuyor.

Ama ekonomi, giderek de derinleşen bir kriz içinde…

Çaralan: ”Bakan Albayrak’ın ekonominin gidişatı ile ilgili değerlendirmeleri ancak kendisini, İsviçre’nin hazine bakanı sanmasıyla açıklanabilir!”

Ekonomi de, krizin alametleri herkesçe görülür hale geldiği bir zaman da, Bakan Albayrak;  “Ekonomik programımız hedeflerine varmıştır” diye ilan edebilmiştir.

TÜİK verilerine göre işsizliğin yüzde 12.3, genç işsizliğin yüzde 23.6, meslek lisesi mezunlarının yüzde 22’sinin işsiz olduğu bir dönemde, Bakan Albayrak; “İstihdam devrimi yaşıyoruz” iddiasını ortaya attı!

Bakan Albayrak  “istihdam devrimi” iddiasını, yapıalan şu düzenlemelere dayandırmakta -Yılın ilk üç ayında alınacak işçilerin ücretleri, sigorta primlerindeki patron payının İşsizlik Fonu’ndan karşılanması! Çaralan:: ”Albayrak’ın bu planı bir ‘istihdam devrimi”ne yol açarmı? Bu tartışmalıdır ama bunun, patronlara ‘İşsizlik Fonu’nu yağmalama çağrısı’ olduğu tartışmasızdır.”

Bakan Albayrak uzun zaman önce değil daha yılbaşında: “Ekonomik programımızdaki bütün hedefleri gerçekleştirdik” dedi. Bu sözlerine dayanağı “Cari açığın azalması” ve “Bütçe açığının düşmüş olması”ydı.

Bu güzel bir sonuç! Ama Türkiye’nin koşullarında, “bütçe açığının azalması” demek; -Kamunun halka yönelik harcamalarının azaltılması ve _Kamuun ekonomiyi büyütecek yatırımlardan çekilmesi anlamına gelir,. 

Türkiye koşullarında, “Cari açığın azalması” demek; -Ekonomik büyümenin küçülmesi, hatta negatife dönmesidir.

Çaralan: ”Ki, eğer bunlar iyiyse, Berat Albayrak’ın hedefleri de iyidir!”

Çaralan: ”Bütün ‘süper doping’ hamlelerine karşı, Albayrak’ın ‘iki buçuk milyonluk yeni istihdam’ iddiası açıkça kimsenin inanmayacağı bir palavradır.” 

Bakan Albayrak bu iddiası; Türkiye’de ‘işsizlik yüzde 5’lerin altına düşecek’ demektir.
Bizzat Albayrak’ın hazırlattığı ve eylül ayında ilan edilen “yeni ekonomik program” (YEP): ” 2019’da işsizlik hedefi yüzde 12.1.”

Ciddi ekonomi çevreleri; ”2019 işsizliği yüzde 13-14 civarında beklenmektedir. ”

Erdoğan; “17 yılda 10 milyon yeni istihdam yarattık”

Çaralan: ”Albayrak’ın ‘bir yılda iki buçuk milyon yeni istihdam’ iddiası, ‘istihdam’ dan çok ‘İşsizlik Fonu’nun yağmalanması”na meşruiyet kazandırmak amaçlı.”

Gerek Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili büyüme üstünden çizdiği “pembe tablo” gerekse Bakan Albayrak’ın “Ekonomik programımızda tüm hedeflere vardık”, “İstihdam devrimi yaşıyoruz”biçimindeki tamamen spekülasyonun alanından ürettiği iddialar;

  1. Erdoğan-Albayrak ikilisinin ekonomiyle ilgili verileri bir ülkenin vatandaşlarının yaşamlarının rakamlara dökülmesi değil de bir holdingin kâr-zarar tablosunun rakamları gibi okuması,
  2. 31 Mart seçimine giderken, halka artık gerçek ekonomik veriler üstünden vadecekleri bir şeylerinin kalmamış olması, onların yalanın, spekülasyonun alanından topladıkları malzemeleri gerçekmiş gibi sunmadan başka çarelerinin kalmamasıyla bağlantılıdır.

Bunu yaparken de ne kendilerinin önceki söyledikleriyle ve vaatleriyle çelişmelerini ne de birbiriyle çelişik iddialar ortaya atmalarını umursamaktadırlar.

Çaralan: ”Çünkü onlara göre, ‘Eğer söz konusu olan ‘beka’ ise, yalan da, kara propaganda da, ‘sol gösterip sağ vurma’ da mübah’tır!”

Çaralan: ”Yalanı, spekülasyonu, kara propagandayı ise gerçekler açıklamaktadır. Bu yüzden de Türkiye’nin ilerici demokrat güçlerinin, seçimin imkanlarından da yararlanarak gerçekleri açıklamaya devam etmesi belirleyici önemdedir.”

Kaynak İhsan Çaralan

www.evrensel.net

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: