GENEL

TÜSİAD İşçi Düşmanını Başkan Yaptı!

“TÜSİAD kendine böyle bir başkan seçerek işçi sağlığı iş güvenliği konusunda nasıl bir tutum alacağını göstermiş oldu. Patronların çalışanların sağlığına zerre önem vermediğini gösterdiler.”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinin (TÜSİAD) son genel kurulunda başkanlığa getirilen Organik Kimya CEO’su Simone Kaslowski…

Dr. Ahmet Tellioğlu: ”Kaslowski, İşyeri Hekimi olarak, fabrikasındaki meslek hastalıklarını tespit ettim diye beni işten atmıştı. Bu seçimin patronların işçi sağlığına zerre önem vermediğinin göstergesi.”

İşçiler sağlıklarını korumak için örgütlenip kendi sorunlarına sahip çıkmalı.

Dr. Ahmet Tellioğlu: ”TÜSİAD’daki seçim işçi sağlığı açısından durumun ne kadar vahim olduğunu gösterdi. Seçilen kişi işyeri hekiminin tespit ettiği sorunları ortadan kaldırmak yerine işyeri hekimini uzaklaştırmak gibi bir yol izledi. Şimdi işverenler arasında mutlaka böyle yapmayanı vardır ya da öyle umalım. Ama TÜSİAD bu kişiyi başkan yaparak ‘Doğrusu budur. Siz çalıştırdığınız kimseleri çalıştırırken iş kaynaklı sağlık sorunlarıyla, kazalarla yüz yüze bırakıyorsanız yapmanız gereken şey bunu gizlemek’ mesajını veriyor.”

Türk Tabipler Birliği’nden, TÜSİAD’A Mektup!

Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) TÜSİAD’a gönderdiği mektup; “Sizin üyeniz, İşyeri Hekimi olarak, fabrikadaki meslek hastalıklarını tespit eden doktoru işten atmıştır. bu yapılan, son derece yakışıksız.”


Kaslowski

Tellioğlu: “TÜSİAD kendine böyle bir başkan seçerek işçi sağlığı iş güvenliği konusunda nasıl bir tutum alacağını göstermiş oldu. Patronların çalışanların sağlığına zerre önem vermediğini gösterdiler.”

Tellioğlu: ”Hiçbir patron, çalıştırdığı kimsenin sağlığına zarar veremez, bunun temel bir insan hakkı olduğunu belirtim. Eğer işverenler adına konuşanlar bu konuda bu kadar pervasız olabiliyorlarsa çalışanların işveren kesiminde bu konuda beklenti içinde olmaması gerekir. Kendi meselelerine kendilerinin sahip çıkması gerekir. Kendi özgüçlerine, bilgilerine, birikimlerine ve örgütlülüklerine dayalı olarak kazanım elde edebileceklerini, başka bir yol olmadığını görmeleri gerekir”

Dr. Ahmet Tellioğlu, Organik Kimya’da çalışırken sağlık durumlarında ciddi sıkıntılar saptadığı işçileri İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etmişti. Konu üzerinde ısrarcı olması üzerine, 2013 yılında işten atılmıştı. Çalıştığı o firmanın CEO’su Simone Kaslowski işimdi TÜSİAD Genel Kurulu’nda başkanlığa getirildi.

SİMONE KASLOWSKİ KİMDİR?

Organik Kimya firmasının CEO’su olan Simone Kaslowski, 1963 yılında İtalya’nın Torino kentinde doğdu.

Simone Kaslowski’nin ailesi 1868’de İtalya’dan İstanbul’a yerleşti. Luigi Kaslowski, 1924’te Sirkeci’de tekstil atölyesi kurdu ve kumaş ticaretine başladı.

Simone Kaslowski’nin babası Aldo Kaslowski ise Organik Holding’i bir kimya şirketi olarak 1963’te Bomonti’de kurdu. Şirket, 1975’te holding oldu.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ise ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984’te mezun olduktan sonra, 1985 yılında Aldo Kaslowski’nin kurduğu Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde çalışmaya başladı.

2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Kaslowski, 2017’den bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

Kaynak

www.evrensel.net
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top