Sendika: ''Üyelerimiz, kılık ve kıyafetlerini “inançları veya tercihleri” doğrultusunda belirleyecekler.''

Yürürlükte olan kamudaki kılık kıyafet yönetmeliğine uymama kararı aldılar!!!

 

Devlet memurlarının örgütü Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen: ”Halen yürürlükte olan kamudaki kılık kıyafet yönetmeliğine uymama kararı aldık. Kravat, sakal gibi sınırlamalara uymayacağız.”

Sendika: ”Üyelerimiz, kılık ve kıyafetlerini “inançları veya tercihleri” doğrultusunda belirleyecekler. Eylemlerimiz, yeni düzenleme yapılıncaya kadar sürdürülecek!”

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik

*Kamu çalışanı erkeklerde şu şartlar aranıyor:
-Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade olmalı,
-Ayakkabılar, kapalı, temiz ve boyalı olmalı,
-Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık olmalı. -Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. -Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. -Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. -Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez.

UYMAYACAĞIZ!

Kamuda büro hizmet kolunda yetkili sendika olan Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen: yürürlükte olan
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uymayacağız!!!

Sendika: ” Bu yönetmelik, meşruiyetini anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasa ve tüzükten almıyor.

Sendika: ‘2013 yılında Memur-Sen tarafından başlatılan “kılık kıyafet ile ilgili sivil itaatsizlik eylemi” sonucunda kadınlar için başörtüsü sorunu çözüldü.’

“Erkek kamu görevlilerine yönelik, kravat takılması, favori, bıyık şekli, sakal bırakılması, pantolonun ütüsü, ayakkabının boyası, saçın şekli, kazak ve süveter giyilmemesi vs. şeklindeki yasak ve sınırlamalar devam etmektedir. Eylemin kılık kıyafet özgürlüğünü teminat altına alacak yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirilmesi, kısıtlamaların dikkate alınmaması, söz konusu yönetmelikte belirtilen çağdışı yasaklara bağlı kalmaksızın kamu hizmetinin sunulmasına karar verilmiştir.”

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: