Uluslararası yatırımcıların kıstas aldığı; Fitch Ratings, S&P ve Moody’s’ten düşük not almak ne anlama geliyor? Cevap: Özel sektörün de devletin de borçlanırken daha yüksek faiz ödemesi anlamına geliyor.

Bankalardaki batık kredi oranı önümüzdeki 12 ayda ikiye katlanacak!


S&P: “Takipteki ve yeniden yapılandırılan kredilerden oluşan sorunlu kredi oranının hali hazırda iki basamaklı seviyelerde olduğunu tahmin ediyoruz, yaklaşık yüzde 10- yüzde 15 seviyesinde. Temel senaryomuza göre daha da yükselebilirler” 

Standard & Poor’s: ”Sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı azami yüzde 15-20 seviyesine ulaşmasını öngörüyoruz…”

S&P: ”Son dönemde Türkiye’nin cari açığındaki azalma ekonominin ‘yeniden dengelenmesi’ olarak nitelenemez. Ekonomide sert bir inişe şahit oluyoruz” 

”Son ödemelerini en az 90 gün aksatmış kredilerin toplam kredileri oranı, yani, geri dönmeyen kredilerin oranı yüzde 8.”

Bozucu Değer Kaybı…

S&P: ”2019’da TL’nin değerinde tek seferde gerçekleşecek ‘bozucu’ bir değer kaybı beklemiyoruz, ancak kurun uzun vadeli ortalamaları tekrar yakalamasının uzun zaman alacağını düşünüyoruz.”

Türkiye, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlarla oluşturulan listede son üç yılda 15 sıra gerileyerek 82’nci sırada yer aldı.

Uluslararası yatırımcıların kıstas aldığı; Fitch Ratings, S&P ve Moody’s’ten düşük not almak ne anlama geliyor?
Cevap: Özel sektörün de devletin de borçlanırken daha yüksek faiz ödemesi anlamına geliyor.

Dünya Sıralaması

Fitch Ratings, S&P ve Moody’s olmak üzere üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun 2018 yıl sonu itibarıyla dünya üzerinde not verdiği 148 ülkenin sıralaması.
-Bahamalar 15.5,
-Güney Kıbrıs 15.3, -Umman 15.0, -Güney Afrika 15.0,
-Namibya 15.0, -Azerbaycan 14.6, -Hırvatistan 14.6,
-Paraguay 14.6, -Guatemala 14.0, -Kosta Rika 13.6,
-Sırbistan 13.6, -Makedonya 13.5, -Brezilya 13.3,
-Gürcistan 13.3, -Vietnam 13.3 .

Türiye 82. sırada

-Dünyanın 9’uncu büyük ekonomisi Brezilya 13.3 puanla 79’uncu sırada
-Dünyanın 19’uncu büyük ekonomisi Türkiye 13 puanla 82’nci sırada yer alıyor.
-Dünyanın 121’inci büyük ekonomisi Gürcistan 13.3 puan
-Dünyanın 43’üncü büyük ekonomisi Bangladeş 13 puan

Türkiye Bankalar Birliği Cevap Verdi…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard &Poor’s’un dün yaptığı “Finansal istikrar riskleri Türk bankalarının varlık kalitesini bozabilir” açıklamasına Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yanıt geldi.

“Türkiye Bankalar Birliği, Şirketin açıklamalarının en kötü varsayımlara dayalı senaryoların ürünü olması nedeniyle temelsiz olduğu, son dönemdeki toparlanmayı dikkate almadığı, Türkiye’nin kendine has özelliklerini ve gücünü, bankacılık sektörünün tecrübesini ve reel sektörün dinamizmini yansıtmadığı görüşündedir” denilen TBB açıklamasında, “Bankacılık sektörümüz güçlü ve sağlıklı bir yapıdadır. Beklenmedik risklere dayanabilecek donanıma ve bunları yönetebilecek tecrübeye sahiptir. Sektör ihtiyatlı bir yaklaşımla muhtemel riskler için yeterli kredi karşılıklarını ayırmıştır. Yakın dönemde yaşanan çok sayıda ve yüksek şiddetli şoklara dayanmış ve ekonomik faaliyeti finanse etmiştir. Ekonomimizin performansındaki toparlanmanın da olumlu etkisiyle ekonomiye olan desteğini sürdürmeye devam edecektir”

Kaynak

www.diken.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: