Polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan üç çocuk, iddiaya göre çok yoğun işkenceye maruz kaldı!

15 Şubat’ta Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan (17) O.D, (16) Ş.Y, (14) Ö.S. adındaki üç çocuk, iddiaya göre çok yoğun işkenceye maruz kaldı.

Çocuklar, Van Emiyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmeden önce Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkence gördüler.

Van Barosu Yönetimi, Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu ile Çocuk Hakları Komisyon başkanı ve üyeleri çocuklarla görüştü.

Çocuklar: ”içeriğini bilmediğimiz ve okumamıza izin verilmeyen kağıtlar imzalatıldı.”

Ö.S. adındaki çocuk: ”Sol gözümde işkence nedeniyle görme kaybı yaşıyorum.”

Ö.S.: “Araçtan 8 polis indi beni ters kelepçelediler. Yere yatırıp yüzükoyun şekilde sırtıma iki defa dipçikle vurdular. 8 polis tekmelerle darp ettiler. Ardından beni kaldırıp yüzüme 3 polis yumrukla vurdu. Beni polis aracına bindirdiler. Araçta iken bir polis elindeki mermi ile kafama sert bir şekilde vuruyordu. Beni tokatladılar. Çok ağır sinkaflı küfür ve hakaretler ettiler. Aynı hakaretleri araçta da yaptılar. Tokatlamadan sonra beni tuvalete götürüp kafamı klozete soktular. Şu anda sol gözümde bulanıklık ve kaşınma var”

Çocuklardan 0.D.: ”İşten eve döndükten sonra polisler mahalledeki olaylar nedeniyle beni gözaltına aldı.”

O.D.: “Beni yakaladılar, yere yatırdılar. Dipçikle sırtıma vurdular. Botlarla karnıma vurdular. Yakalandığım esnada saçımdan tutup yüzüme gözüme yumrukla vurdular. Tuşba Asayiş Karakoluna götürdüler. Orada da tokatladılar. Kafamı klozete sokup ağır hakaret ve küfürde bulundular. Sonra Bölge Araştırma Hastanesi’ne götürdüler rapor aldılar”

Çocuklardan Ş.Y.: “Yakalanmadan önce ateş ettiler. Ve gaz sıktılar. Durmamı istediklerinde durdum. Beni yere yatırıp ters kelepçelediler. Ardından tekme tokat vurdular. Dipçikle kafamın ardına vurdular. Ardından yüzüme gözüme ve burnuma yumrukla vurdular. Bilgi almak istediler. Bir şey bilmediğimi deyince beni tokatladılar. Çok ağır hakaret ve küfür ettiler. Gece geç saatte hastaneye bizi rapora götürdüler. Ondan sonra Çocuk Şubeye getirdiler”

Van Baro Başkanlığı tarafından yapılan açıklama:

”Çocuklar Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edilmeleri öncesinde darp edildiler. Bu doktor raporlarında da belirtildi. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşmeler yapılmış, yapılan bireysel gözlemlerde vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, olaya ilişkin tutanakların düzenlenmesi akabinde failler hakkında derhal soruşturmanın başlatılması için Van Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikayette bulunulmuştur”

Kaynak

http://www.cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: