‘Hatta bazı yerlerde bağış toplar gibi bedava sebze alımı yaptıklarına yönelik iddiaları var.”

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer: ”Tanzim satış noktaları için yapılan alımlara ilişkin üreticilere baskı uygulandığını ve bazı bölgelerden zorla bedava alımlar yapıldığına ilişkin iddialarvar.”

Piyasa fiyatının altına satış yapılan tanzim satış noktalarında, maliyetinin altında satış yapılması zarar edilmesine neden oluyor

Özer: ”Kendim de çiftçiyim. Antalya’nın Kumluca ilçesinde tarım yapıyorum. Bu kışın çok sert geçmesi de fiyatlara yansıdı.”

‘MALİYETLERDE YÜZDE 100 ARTIŞ VAR’

Özer: “İlk kez bu yıl kış sert geçti. Bir dönüm biber serasına üretici kış döneminde 15 günde bir girer ve 100 kilo biber toplar. Pazarda talep çok, üretim de az olunca fiyat yüksek olur. Az üretimden üretici 10-20’ye de satsa para kazanamaz. Ama kısa süre içinde hava düzelecek 100 kilo yerine 1 ton ürün alınacak. Fiyat düşecek. Üreticinin maliyetlerinde de yüzde 100 civarında artış olduğunu belirteyim.”

Özer: “Devlet tüketiciye ucuz sebze yedirmek istiyorsa tanzim satışı 81 ile yaysın. Gübre, mazot fiyatlarını düşürsünler. Üretici maliyetlerini aşağı çekelim Türkiye ucuz yesin. Zaten üretici çok para kazanmanın peşinde değil. Öyle büyük paralar da kazanmıyoruz”

Özer: ”Aracılığın kaldırılması da fiyatların düşmesinde etkili olmayacak. Benim malımı pazarlayan komisyoncular var. Parama garantör oluyor. Yaz günlerinde sera olmadığında para olmazsa para veriyor. Komisyoncu olmadan olmaz. Devletin bir planlama yapması gerekliliğine vurgu yapmalıyım.”

‘BEDAVA ALIM YAPILDIĞI İDDİASI VAR’

CHP’li Özer: ”Tanzim satış noktalarında belediyeler için alım yapan tarım kredi kooperatiflerinin baskıyla ürün aldığına, hatta bazı yerlerde bağış toplar gibi bedava sebze alımı yaptıklarına yönelik iddialar var.”

Kaynak Yeniçağ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: