İnternetinin kesilmesini istemeyenler kesenin ağzını daha da açacak...

Türk Telekom’un BTK’nin onayına gönderdiği yeni tarifeye göre; kullanıcıların kotalı internet paketi 1 Nisan’dan sonra aşım olması halinde eskiden olduğu gibi yavaşlatılmayacak, tamamen kesilecek.

Adil kullanım kotalı internet kullananlar 1 Nisan’a kadar limitsiz hizmet alacaklar ancak o tarihten sonra paketleri “kotasında duran”a dönüşecek. Yani kotanın aşılması halinde internet paketleri kesilecek.

Türk Telekom, internet servis sağlayıcı (İSS) şirketlere “Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu” başlığıyla yeni toptan fiyat listesini dün gönderdi. Eğer BTK bu listeyi onaylarsa, artık İSS’ler Türk Telekom’dan aldıkları toptan fiyata yüzde 5 Özel İletişim Vergisi ve yüzde 18 KDV koyarak, yeni fiyatlardan satışa başlayacak.

Türk Telekom’un listesinde toptan fiyatlar şöyle sıralanıyor:

8 Mpbs hızındaki internetin fiyatı 51,61,

16 Mpbs  59,52,

24 Mpbs 73,

35 Mpbs 99,60,

50 Mpbs 109,63,

100 Mpbs ise 146,30 TL.

EN DÜŞÜĞÜ 60 LİRA

2018 boyunca avantajlı fiyatla hizmet alan aboneler, 8 Mpbs’lik en düşük pakete yaklaşık 60 lira ödemek zorunda kalacak. Paketi bittiğinde ise eskiden olduğu gibi hızı yavaşlatılmayacak, interneti tamamen kesilecek.

Bu durumda ek paket önerilecek olan abone eğer bunu kabul etmezse en az 90 lirayı gözden çıkararak 44 Mpbs’lik pakete geçmek zorunda kalacak.

‘YOLA BÖYLE ÇIKMAMIŞTIK’

Bilişim Sektörü İşadamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Başkanı Dağhan Uzgur: ”AKN uygulamasına son vermenin amacı internet hızının yavaşlatılmaması. Biz bu yola internet hızı düşmesin, Türk gençliği en hızlı şekilde, ucuz ve kotasız şekilde internet kullanabilsinler diye çıktık ama geldiğimiz noktada daha önce kotası bittiği için internet hızı düşen ama erişimi kesilmeyen abonenin artık interneti tamamen kesilecek”

‘TÜRKİYE İNTERNET HIZI DÜNYADA 84. SIRADA’

Uzgur: ”Dünya standartlarına göre oldukça düşük bir hız olarak kabul edilen 8 Mbps hızın halen paketlerde yer alıyor olması bile ayrı bir tartışma konusu. Türkiye internet hızı konusunda dünyada 84’üncü sırada. Bu düşük hıza rağmen bir de kota ile kullanıcıların kısıtlanması doğru değil. ‘8 Mbps hızım olsun ama ucuz olsun’ diyenler eskiden yaklaşık 30 TL’ye ihtiyaçlarını giderebiliyorken artık en düşük kotalı internete yaklaşık 60 lira ödemek durumunda kalacak. İnternetinin kesilmesini istemeyenler ise kesenin ağzını daha da açacak.”

Kaynak

http://haber.sol.org.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: