GENEL

Görme Engellilerin Gizli ve Güvenilir Oy Hakkı?

“Bağımsız oy hakkımız engellenemez”

YSK görme engellilere oy şablonuna onay verdi ama basmayı üstlenmedi!

Türkiye Körler Federasyonu: ”Görme engellilerin gizli ve güvenilir oy hakkı için oy pusulası şablonu basılmasını talep ettik. Önceki seçimlerde yaptığımız başvuruda şablona izin veren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), şablon basma görevini üstlenmeyerek bunu sivil toplum örgütlerine bırakmıştır. Görme engelliler olarak artık bu sorunun çözülmesini istedik.”

YSK önünde bir araya gelen görme engelliler eylem yaptılar…

“Bağımsız oy hakkımız engellenemez”

Türkiye Körler Federasyonu yönetiminden Süha Sağlam: ”Görme engellilerin gizli ve güvenilir oy hakkı için oy pusulası şablonu talebimizi önceki seçimlerde de ilettik. Ancak  YSK’nı bu talebi kabul ederek oy pusulası şablonu kullanılmasına izin vermesine karşın basma sorumluluğunu üstlenmedi. Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zamanın geçtiği gerekçe gösterilerek ikinci tura ertelenmişti.”

‘OY ŞABLONU’ BASIM MALİYETİ DERNEKLERİ YIKILDI

Sağlam: ”31 Mart 2019 yerel seçimlerinde süre geçmeden başvuru yaptık ancak YSK Başkanı Sadi Güven hala randevu taleplerimize yanıt vermedi. YSK talebimizi kabul etmesine rağmen şablon basma sorumluluğunu üstlenmediği için Engelsiz Erişim Derneği bastı ve dağıttı. Ancak sivil toplum örgütlerinin oy şablonu basma maliyetine gücü yetmez. YSK bu konuda ilgili tedbirleri alacak güçtedir ama halihazırda bu konu gündemlerinde yoktur. Seçimlere kadar bir buçuk ay gibi yeterli bir süre içerisindeyiz. Görme engelliler gizli ve güvenilir oy hakkı için oy şablonları basılmazsa Anayasanın 60. Maddesine çiğnenmiş ve milli iradenin tecellisi sakatlanmış olacak”

ULUSLARARASI YARGIYA BAŞVURACAĞIZ’

Sağlam: ”Taleplerimizin kabul edilmemesi durumunda Türkiye Körler Federasyonu ve bağlı dernekleri olarak Anayasa Mahkemesine başvuracağız, ardından konuyu uluslararası yargıya kadar taşıyacağız.”

Kaynak

www.evrensel.net

ENGELLİLER…!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: