SAĞLIK

Engelliler…

Engelli yurttaşlarımız 31 Mart’ta oy kullanırken yalnızca kendi siyasal tercihlerine ve yerel yöneticilerin vaatlerine bakmayacak,

Toplumun yüzde 10’u Engelli. Belediye meclislerinde temsil edilmeyi talep ediyorlar… 

Türkiye 31 Mart’ta yapılacak yerel yönetim seçimlerine hazırlanıyor. Siyasi partiler şu aralar meclis üyeleri belirlenmeye çalışılıyor.

Yaklaşan seçimlerden engelli vatandaşların da beklentileri var. Engelliler, toplumun yüzde 10’unu kapsamasına rağmen yerel yönetimlerde görünür değiller.

Engelliler, engelsiz bir kentin ilk adımı için belediye meclislerinde temsil edilmeyi talep ediyorlar. 

Türkiye Engelliler Meclisi İzmir Temsilcisi Abdulsamet Baskak: ”Yerel yönetimler engelli vatandaşlar için önemli. Çünkü engellilerin yaşamlarını sürdürebilir ve kaliteli kılacak hizmetlerin çoğunun sorumluluğu yerel yönetimlerin omuzlarındadır.”

Baskak: ”Yapıların bütün engellilerin kolayca erişip kullanabileceği şekilde düzenlenmesi, geniş ve rahat kaldırımlar, temiz, kolayca erişilebilir tuvaletler, sesli trafik sinyalizasyonları, toplu taşıma araçlarındaki erişilebilirlik uygulamaları, her zaman işimizin düştüğü belediye kuruluşlarında işaret diliyle iletişim kurabilen personelin bulundurulması, bu hizmetler yerel yönetimlerin sorumluluğundadır.”

“YEREL YÖNETİMLERİN ‘ENGELLİ KARNESİ’ İYİ DEĞİL”

Baskak: ”Engellilere yönelik hizmetler pahalı değil, eldeki teknoloji ve bütçe olanakları ile gerçekleşebilir.  Ancak yerel yönetimlerimizin bu konudaki karnesi hiç de parlak değildir. Engellilere yönelik hizmetlerin çoğunda kalite düşüktür, bazılarıysa hiç sunulmamaktadır. Yetkililer ne derse desin, asıl sorun nüfusun en az yüzde 10’unu oluşturan engellilerin yeterince görülmemesi, duyulmaması, önemsenmemesidir.”

”Çözüm yolunun iki şeridi vardır.”

1-Engelliler, demokratik baskı grupları şeklinde örgütlenip seslerini daha gür duyurmaları,

2-O sese kulak verecek yerel yönetimlere etkin olarak katılıp yetki ve sorumluluk üstlenmeleri.
31 Mart yerel seçimleri özellikle bu bakımdan önemlidir.

”ENGELLİLER OY VERİRKEN DİKKAT EDECEK”

Baskak: “Partiler; katılım ve adaylık taleplerine, engellilerin nüfus içindeki oranlarını da hesaba katarak olumlu cevap vermelidir.

Parti yöneticilerine anımsatmak isteriz: Engellilerin kendileriyle ilgili kararlarda söz sahibi olmaları hem ulusal hem de uluslararası mevzuatın emredici hükmüdür.
Engelli vatandaşlarca istenenler bir lütuf değil, anayasal düzeyde geçerliliği olan bir yurttaşlık hakkıdır.

Engelli yurttaşlarımız 31 Mart’ta oy kullanırken yalnızca kendi siyasal tercihlerine ve yerel yöneticilerin vaatlerine bakmayacak, sözünü ettiğimiz katılım ve temsil haklarına ne derece saygı duyulduğunu da hesaba katarak son kararlarını verecektir.. 

Kaynak Metehan Ud

www.evrensel.net
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: