GENEL

TCK’nın 299. Madde’si ifade özgürlüğünü kısıtlıyor, kaldırılmalı…

”Mevcut hükümet sisteminde devlet başkanı tarafsız değil, dolayısıyla fazladan bir hukuki koruma elde etmesi meşru olmaz.”

Denge ve Denetleme Kurulu:
”Son yedi yılda ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçu’ gerekçesiyle, 13 bin civarında dava açıldı!”

Denge ve Denetleme Ağı (DDA); 271 sivil toplum kuruluşundan oluşuyor.

DDA: ”Meclis’e çağrı yapıyoruz! Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. Madde’si, ifade özgürlüğünü kısıtlıyor…Bu gerekçesiyle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum kapsamında yürürlükten kalkmalı…”

”299. Madde, Cumhurbaşkanına, ceza yoluyla fazladan koruma sağlıyor, basın ve ifade özgürlüğünü tehdit ediyor. Yalnız 299. Madde değil, tüm hakaret suçlarının ceza kanundan çıkarılması gerekli.”

DDA: ”Cumhurbaşkanına hakaret suçu, varoluş amacının ötesinde kullanılıyor, ifade ve basın hürriyetini tehdit ediyor.”

DDA: ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ…

 “Seçilmişlerin, siyasi sorumluluklarının gereği olarak, ağır ya da hafif her türlü sözlü ifade, eleştiri, hiciv ve ithama karşı toleranslı davranmayı kabul etmeleri gerekir. Bu, idareye talip olmanın doğal sonucudur” 

”Mevcut hükümet sisteminde devlet başkanı tarafsız değil, dolayısıyla fazladan bir hukuki koruma elde etmesi meşru olmaz.”

“Hakaret suçu gerekçesiyle açılan davalar, medya, sivil toplum ve vatandaşların, ifade ve meşru protesto haklarının, ceza yoluyla ve kamu kaynakları kullanılarak askıya alınmasına neden oluyor. Herhangi bir yasanın, temel hakları sınırlamak için kullanılması, infial yaratmak ve kutuplaştırmayı derinleştirmekten öte bir caydırıcılık da taşımıyor. 301. madde dolayısıyla yaşananlar ve gazeteci Hrant Dink’in suikastine uzanan süreç, henüz hafızalarımızda taze. Bu nedenle ifade özgürlüğü, anayasal ve yasal olarak daha net bir güvenceye kavuşmalı.”

“Hakaret sorunu, çağdaş hukuksal eğilimlere koşut olarak, ceza kanunundan çıkarılmalı ve özel hukuk alanında disiplin hükümleriyle çözülmeli. Siyasi partiler, medya ve sivil toplum örgütleri, üslup ve söylemle ilgili kurallarını, demokratik bir çerçevede kendileri tanımlamalı.”

“Hakaret suçu bütün halinde ceza kanunundan çıkarılamayacaksa, Venedik Komisyonu’nun da tavsiyesi üzere, 299. maddenin kaldırılması için mecliste temsil edilen tüm partiler harekete geçmeli. Ya da Anayasa Mahkemesi’ne yeniden başvurarak, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyarınca, yeni bir norm denetimi talep edilmeli.”

“299. maddenin kaldırılması durumunda, sert siyasi eleştirilerin önüne geçilmesi için, genel olarak hakaret suçunu düzenleyen 125. maddeye başvurulması ihtimaline karşılık, bu maddeye, suç siyasilere karşı işlendiğinde, yaptırımın 125. maddede tanımlananın da altına çekilmesini sağlayacak bir güvence konmalı.” 

“Eğer hem 125, hem de 299. maddeler korunacaksa, 299. maddenin tanımladığı cezalar, seçilmişlerin eleştiriye karşı daha toleranslı olmaları gerektiği ilkesinden hareketle, 125. maddenin de altına çekilmeli, sembolik düzeye indirilmeli.”

Kaynak

t24.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: