Gergin bekleyiş
Gergin bekleyiş

Gergin bekleyiş

Tanzim satış uygulaması, savaş yıllarındaki ekonomik darboğazı hatırlatıyor…

İstanbul’da Kadıköy’ün merkezinde meydana kurulan çadırlara sebze taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamyonun meydanda görünmesiyle vatandaşlar kuyruğa girmeye başlıyor.

Tanzim satışı uygulamasında doğrudan üreticiden alınan sebze ve meyve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araçları ile satış noktasına getiriliyor.

Bugün İstanbul’un 50, Ankara’nın 15 noktasında tanzim satışları yapılıyor.

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla hayata geçirilecek tanzim satış için Ankara Büyükşehir Belediyesince, satış noktaları kurulmaya başlandı. ( Doğukan Keskinkılıç – Anadolu Ajansı )


Hatıralardaki Karneli Günler Canlandı! 

Tanzim satış noktalarında şuan için sadece, domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber satışı gerçekleşiyor.

Kişi başına en fazla 3 kilo sebze ya da meyveye izin var. Kişilere uygulanan kotanın nasıl takip edilecek. Bu gidiş in sonu Karne Sistemi!

Karne sistemi; İkinci Dünya Savaşı yıllarında buğday üretimi düşmüş, bunun sonucu olarak ekmek karne ile satılmıştı. 1974-80 yıllarında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle tüp, şeker ve yağ satışları uzun kuyruklarla gerçekleşmişti.

Kadıköy’deki satış noktasında sırada bekleyen 60 yaşındaki Süheyl Bey: ”Ucuz sebze kuyrukları geçmiş günleri hatırlattı. Fakat bugünkü durumu eski zamanlardan daha vahim buluyorum.

“Bugüne kadar hiç böyle şey görmedim. Eskiden benzin kuyruğu olurdu. İlk defa bu kadarını görüyorum. Milleti perişan ettiler. Bu yaşımızda sebze kuyruğuna girdik.”

Fiyatların yüksek olmasından satıcılar sorumlu tutulamaz!

41 yaşındaki Murat: ”Erdoğan’ın marketçilere kızmasını anlıyamıyorum; o zaman satıcıların diğer masraflarının azaltılması lazım. Mazotun ucuzlaması, üreticiye devlet desteğinin artırılması gerek”

Türkiye’de enflasyonun yüksek olduğu tek alan gıda değil. Marketçiler bütün maliyetlerinin bir yıl içinde yarı yarıya arttığı görüşünde.

Her şey 31 Mart seçimleri için…

Tanzim satış uzun vadeli bir çözüm getirmeyecek. Hükümet tüm hazırlıklarını 31 Mart’taki yerel seçimlere yönelik yapıyor. Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın tanzim satış noktalarının iki buçuk aylığına kurulduğunu açıklaması, tanzim satışların
popülist bir adım olduğu görüşünü destekliyor.

Kuyruk da olup, hükümeti destekleyen tüketiciler: “Enflasyonla tek başına Erdoğan mücadele ediyor, bu zorlukları da onun sayesinde aşacağız” kuyruklara şikayet edenlere ise; ”Hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz. Eğer eleştirecekseniz sıraya girip buradan sebze almayın.” ifadesini kullanıyorlar.

Hükümeti destekleyen kuyruktaki yandaşlar, basına kızıyor!

Sebze kuyruklarının ekonomik kriz habercisi olduğu düşüncesinin yayılması, hükümeti destekleyenlerin kızgınlığını ve tepkisini çekiyor.
Gazeteci İrfan Değirmenci, sırada bekleyen bazı kişiler tarafından “provokatörlük yaptığı” söylenerek engellendi ve fiziki saldırıya uğradı.
Kamerayla görüntü alınması hoş karşılanmıyor. Zabıta ekipleri ilk günün aksine ikinci gün kamerayla çekim yapanları özel olarak göz hapsinde tutuyor.

Buna rağmen kuyrukta bekleyen çok sayıda kişi hükümeti eleştirmeye devam ediyor.

Kaynak Engin Karaman


© Deutsche Welle Türkçe

Share this content:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.