GENEL

4 Milyon Suriyeli Mülteci Evlerine Dönmek İçin Gün Sayıyor!

Erdoğan: ”Vatan hasretiyle yanan 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönmek için gün sayıyor. Komşumuz Suriye’nin barışa kavuşması için elimizden geleni yaptık yapacağız.”

“Vatan hasretiyle yanan Türkiye’de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönmek için gün sayıyor.”

Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya geldi.

Vladimir Putin, Erdoğan ve Hasan Ruhani:
”Suriye’de barışın sağlanacağına inanıyoruz. Ülkenin geleceğine Suriyeliler karar verecek’’

ERDOĞAN : ”SURİYELİLERE MÜJDELİ HABERLER VERMEK İSTİYORUZ!”

Erdoğan: ”Yaptığımız zirvede Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için müjdeli haberler vermek istiyorum.”

Erdoğan: ”Vatan hasretiyle yanan Türkiye’de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönmek için gün sayıyor. Komşumuz Suriye’nin barışa kavuşması için elimizden geleni yaptık yapacağız. Zirvenin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

RUHANİ : SURİYE İLE TÜRKİYE ARASINDA BAĞLARIN GÜÇLENMESİNİ DESTEKLİYORUZ

Ruhani: ”Türkiye’yi Suriye konusunda anlıyoruz. Atılacak adımların müzakelerle sürdürülmesi gerekli. Bu bölgede yaşayan Kürtler’in haklarının da korunması gerekiyor. Yüzyıllardır burada yaşıyorlar. Türkiye’yi bu noktada anlıyoruz. Endişeleri gidermek konusunda Suriye’nin meşru hükümetiyle görüşmeler yapılmalı. Suriye ile Türkiye arasında Adana anlaşması var. Suriye Türkiye arasında bağların güçlenmesini destekliyoruz.”

Ruhani: ”ABD ve İsrail bölgede IŞİD ve diğer terör gruplarını destekliyor. ABD Başkanı Suriye’den çekileceğiz dedi. Ancak bu kuvvetler uluslararası camianın onayı olmadan oradalar. Bu kuvvetler Suriye halkının faydasına değil. Sadece Suriyeliler kendi ulusları için karar vermeli. Başkaları Suriye’nin içişlerine müdahale etmemeli. ABD ve diğer unsurlar Suriye’deki terör gruplarını kendi amaçları doğrultusunda kullanmakta. ABD’nin Suriye’de IŞİD’e yardım ettiklerini ve İsrail’in Suriye’de terör gruplarına yardım ettiklerini gösteren belgeler var.”

Ruhani: “Alacağımız kararların Suriye halkına fayda getirmesini istiyoruz. Siyasi diyaloğu geliştirmeliyiz. Anaysanın hazırlanması gerekiyor. Özgür Suriye’nin inşa edilmesini sağlamanlıyız. Suriye’nin ulusal ve toprak bütünlüğü sağlanmalı. Uluslararası hukuk çerçevesinde barışa ihtiyaç var. Suriyeliler arasında diyalog penceresini açık tutmak gerekiyor.”

Erdoğan: “GÜVENLİ BÖLGE FİKRİNİ DESTEKLİYORUZ”

Erdoğan: “Suriye’de güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde biz de destekliyoruz. Bu fikre Rusya’nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz.”

Erdoğan: “PYD ve YPG Menbiç’ten ve Fırat’ın doğusundan temizlenmeden Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanamaz.
İdlib’de hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok önemli. Anayasa Komitesi tıkanıklığının aşılması gerekiyor. BM’nin çekincelerini dikkate alarak komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz.”

PUTİN: ”SURİYE’DEKİ HEDEFLERE UZLAŞIYLA ULAŞABİLİRİZ!”

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Türkiye ile birlikte Suriye’de taraflar arasındaki diyaloga yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim. Suriye’deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla ulaşabiliriz. Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye’de önemli mesafe katettik.”

Kaynak Yeniçağ

www.yenicaggazetesi.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: