Türkiye'de tanzim satışlar vardı. O günden bugüne işlerine geldiği zaman 'Nereden nereye' diye hamaset yapanların, tank palet fabrikasını özelleştirip domates ve patatesi devletleştirdiklerine tanıklık ediyoruz.'

“8 kişilik bir ailenin menemen yapma şansı yok”

Mehmet Sekmen

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: ”Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetti. Şu anda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen, Kartal Belediye Başkanı olduğu 1994 yılında 3 kat ilave inşaat izni verdi. Facianın davetiyesi, Kartal Belediyesinin 1998’de aldığı emlak vergisiyle başlamıştır.”

Kartal Yıkılan Bina

Altay: “Bu, büyük bir acıdır; ‘kaza’ desen kaza değil, ‘doğal afet’ desen doğal afet değil. Bu kesinlikle bir ihmal, görev kusuru, umursamazlık ve duyarsızlıktır. Bunun sorumlularının hem siyaseten hem de adli olarak hesap vermeleri gerekir.”

Engin Altay: ”Hikmet Yeşilyurt’a ait bina 1992’de yapıldı, zemin dahil 5 kat üzerinden ruhsatlandırıldı. Dönemin belediye başkanı da SHP’den seçilen Mehmet Ali Büklü.”

Altay: ”1994’te, Şu an Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen göreve gelerek, binaya 3 kat daha izin verdi. Bina, 1998’de kaçak 3 kat ilave edilerek tamamlandı ve emlak vergisine tabi tutuldu.”

Engin Altay: “Kartal’da göz göre göre kaçak olarak 3 kat ilave edilen binadan, dönemin belediye başkanı emlak vergisi almaya başlar. Dolayısıyla gayri yasal bir binaya yasal bir zırh büründürür. Böylece facianın da zemini hazırlanmış olur.”

“FACİANIN SORUMLULUĞU VATANDAŞA YÜKLENMEK İSTENİYOR.”

6 Haziran 2018’de İmar Barışı’na dayanak olmak üzere Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasların düzenlendiği bir yönetmeliK yayınlandı. Yönetmeliğin 9. maddesiyle devlet sorumluluğu üstünden attı. Böylece, olabilecek bir sürü facianın sorumluluğu vatandaşa yönetmelik marifetiyle yükleniyor.

“8 KİŞİLİK AİLE’NİN BU DURUMDA MENEMEN YAPMA ŞANSI YOK”


Altay: “İki kilo domatesten fazla alınamıyorsa 8 kişilik bir ailenin bir akşam menemen yapma şansı bile yok.”

Engin Altay: ”1978-1979’da Türkiye’de tanzim satışlar vardı. Tanzim satışlar sigara, çimento, benzin, sıvı yağ, zeytinyağı hatta un satarlardı. Neden? Adeta karneye bağlar gibi bu millet geçmişte sigara, çimento, benzin, akaryakıt aldı. O günden bugüne işlerine geldiği zaman ‘Nereden nereye’ diye hamaset yapanların, tank palet fabrikasını özelleştirip domates ve patatesi devletleştirdiklerine tanıklık ediyoruz.”

Altay: ”Kendi içinde dumur, millet için kambur olmuş sözde Cumhur İttifakı’nın milletin sırtında kalacağı süre 48 günden aşağı düşmüştür. Millet, aklıyla alay edenleri, sırtına kambur olanları 31 Mart’ta doğrulup atacaktır. Eskiden tüp kuyrukları vardı şimdi Türkiye’de domates, biber kuyruklarını yaşayacağız. Bir hükümetin geldiği nokta bakımından son derece düşündürücü ve acı bir durumdur.”
 

“BİR BEKA SORUNU VARSA BUNUN SEBEBİ ERDOĞAN VE BAHÇELİ’DİR”

Engin Altay: “Türkiye’de sizce beka sorunu var mı?Türkiye’nin beka sorununu gündeme getirirsen, adama ’17 senedir bu ülkeyi kim yönetiyordu?’ diye sorarlar. 17 yıldır olmayan beka sorunu eğer bugün var ise ki bizce öyle bir sorun yok, bir tek müsebbibi vardır; Erdoğan ve yardımcısı Devlet Bahçeli’dir.”

Engin Altay: ”CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ‘Aday belirleme sürecinde liyakat ilkesi bir kenara bırakıldı.’ dedi. Tekin’in açıklamasını dikkatle okudum, katıldığım hususlar olduğunu belirteyim.. Gürsel Tekin’in, ‘sıkı bir CHP’li’ dir. Rahatsızlıklarını dile getirmesi artık doğal. Bizim partide herkes, her aklına geleni medya üzerinden konuşuyor. Her şeye rağmen Gürsel Tekin’in açıklamasının bütününe baktığımızda bu seçimlerde CHP’nin başarısı için elinden geleni yapacağını söylemek suretiyle bir CHP’li olduğunu göstermiştir. Gürsel Tekin’in ortaya koyduğu eleştirilere katılan çok sayıda CHP’li bulabilirsiniz ama her seçim döneminde, aday belirleme sürecinde partinin tamamını da memnun etme imkanı hiç kimse için olmaz. Tablo bundan ibarettir.”

Kaynak

www.yenicaggazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: