AktifBank 2017 yılında 178 milyon lira net kar açıkladı. Bankanın en büyük gelir kalemi passolig kart geliri. Bankanın 6,6 milyon müşterisinin 3,5 milyonu passolig karttan kaynaklanıyor.

Stadyumlarda güvenlik sebebiyle başlatılan “elektronik bilet” uygulaması…

14 Nisan 2014’te uygulamaya konan ve ilk gününden itibaren eleştirilen Passolig uygulaması. Stadyumlarda güvenlik sebebiyle başlatılan “elektronik bilet” uygulamasının gelirinin yüzde 53’ü işletmeyi elinde bulunduran AktifBank’ın, geri kalan yüzde 47 gelirin
yüzde 10’u ise Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) payı.

İlk çıktığı dönemde yıllık kullanım bedeli 15 TL olan kart için 2019 yılı kullanım bedeli 41,5 TL olarak belirlendi.

Passolig, stadyumda maç izlemek için zorunlu. Passolig kart için tek maçlık giriş kartı da satılırken, bunun bedeli ise 15 TL olarak belirlendi. Uygulamanın yıllık olarak toplam geliri 180 milyon TL

Passolig kartı çıkarılma amacı, Devletin seyirci bilgilerini alarak, işlenen tribün suçlarına karşı önlem almak.

“Passolig vurgunu”

Uygulama; taraftar ve üye sayısının artışıyla dev bir rant kapısına dönüştü. Milyonlarca futbolseverlerin ödediği maç biletinin yanısıra passolig kartına da para ödemek zorunda bırakılması…

VURGUN! 4 LİRA OLAN KART 41,5 LİRAYA SATILIYOR

Passolig kartının büyük bir müşteri kitlesi var. Futbolseverlerin satılan ve her yıl kullanım ücreti tahsil edilen kartın maliyeti içindeki çipiyle birlikte 3-4 lira civarında. Maliyetinin on katı bir parayla satılan kartın 4 milyon 280 bin civarındaki üyesinden alınan yıllık para 180 milyon lirayı aşıyor.

VURGUN PASTASINDAN, KİM NE ALIYOR!

Passolig ücretlerinin yüzde 53’ü kart ve çip maliyeti gerekçesiyle kartı işleten Aktifbank’a gidiyor. Yüzde 47’lik kısım ise Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) havuzuna aktarılıyor. TFF bu tutarın yüzde 10’unu kendisine alıp kalan tutarı kart adedine göre kulüplerin hesabına yatırıyor. Cebinde bu kartı taşıyan 4 milyon 280 bin futbolseverden bu yıl yaklaşık 181 milyon 740 bin lira tahsil edilecek. Taraftarın haksız bir kazanç gözüyle baktığı bu paranın 96 milyon 322 bin lirası Aktifbank’ta kalıyor.

FEDERASYON DA VURGUNDAN PAY ALIYOR

Türkiye Futbol Federasyonu 8,5 milyon lirayı kendi hesabına aktardıktan sonra geri kalanı kartlı üye sayısına göre kulüplere dağıtıyor.

Kart tahsilatından ele edilecek bu yılki hasıladan kulüplere kalan para miktarı yaklaşık 76 milyon 876 bin lira olarak hesaplandı. TFF’nin kulüplere dağıttığı para, üye sayısı başına 17,5 liraya denk geliyor.

AKTİFBANK’IN EN BÜYÜK GELİR KAYNAĞI PASSOLİG

Aktifbank’ın işlettiği Passolig kartlar banka kartı ve kredi kartı özelliği de taşıyor. Passolig kartı olmaksızın maçlara girilemiyor. Bu, kartı mecburi olarak alan 4,3 milyon futbolsever, banka için potansiyel müşteri konumunda.

AktifBank 2017 yılında 178 milyon lira net kar açıkladı. Bankanın en büyük gelir kalemi passolig kart geliri. Bankanın 6,6 milyon müşterisinin 3,5 milyonu passolig karttan kaynaklanıyor.

MAÇLARA TEK GEÇİŞ 15 LİRA

Passolig’siz maçlara girmek isteyen seyirciler için de statlarda 15 liraya tek geçişlik kartlar satılarak rant sağlandığı düşüncesi ortaya çıkıyor. Passolig sahipleri 1 maça dahi girse 41,5 liralık ücret yıl boyunca alınıyor. Bir yıl sonra yenilenmediği zaman devreden çıkan Passolig’de maç giriş-çıkış sayısına bakılmıyor.

Passolig’in sitesinde yer alan güncel bilgilere göre: Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de oynayan 36 takımın sisteme kayıtlı toplam üye sayısı, 3 milyon 978 bin kişi. Türkiye Futbol Federasyonu ve diğer kulüplere kayıtlı üye sayısı ise 401 bin kişi civarında. 851 bin Passolig kartlı taraftara sahip Galatasarayı 795 bin üye ile Fenerbahçe, 706 bin üye ile Beşiktaş ve 253 bin üye ile Trabzonspor takip ediyor.

Kaynak

http://haber.sol.org.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: