GENEL

‘Atatürk Kültür Merkezi gecekondudan farksızdı’

‘ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ GECEKONDUDAN FARKSIZDI’

Erdoğan

Erdoğan, İstanbul Taksim’de AKM’nin temel atma töreninde konuştu. 

Erdoğan: ”Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz.”

Atatürk Kültür Merkezi Kısa Filmi

Erdoğan: ”Tarih, medeniyet ve kültür başkenti İstanbul’umuzun şanına yakışır muhteşem bir eseri şehrimize kazandırmış olacağız. 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayacağız.”

Erdoğan: ”Bu sözde sanatseverlerin Gezi olayları sırasında neler yaptıklarını, milletimizi nasıl aşağıladıklarını, buradaki eski binayı nasıl kirlettiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Güya AKM hassasiyeti ile hareket edenler Gezi’de demokrasimize saldırmanın aracı haline getirdiler. Burada yaşadık bunları, İstiklal’de yaşadık, bu meydanda yaşadık. AKM’nin tüm cephesinde yaşadık. Oraya her türlü teröristlerin resimlerini astılar.”

İSTANBUL ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİ PROJE TANITIM TOPLANTISI

Erdoğan: ”2 yılda burayı bitireceğiz. Bina sadece bir kültür merkezi değildir. Aynı zamanda milli iradeye kasteden, vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır.”

Erdoğan: ”İstanbul bu projede kendini adeta millet kıraathanesi ile, restoranı ile bulacak. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi milletin değerleri ile insanımızın tarihi ve kültürü ile kavgalı Jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır.”

‘Bu hafta Meclis’te görüşülecek kanunla kitapta ve süreli yayında KDV oranını sıfıra düşürüyoruz.”

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak önemli bir adımı atıyoruz. AKM, 5 ayrı bloktan oluşuyor. Bina içerisinde 6 bin 73 kişilik bir opera salonu, 828 kişilik bir tiyatro salonu ve sahne, kulis odaları, fuaye alanları yer alıyor. Atölye ve depo alanları, çalışma odaları, kayıt ve prova salonları, millet kıraathaneleri de yer alıyor.”

Erdoğan: ”Atatürk Kültür Merkezi’ni 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak sanat severlerin hizmetine sunacağız.”

‘ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ GECEKONDUDAN FARKSIZDI’

Erdoğan: “2007 yılından itibaren farklı kurumların yaptığı incelemeler eski binanın kullanılmaz olduğunu ortaya koymuştur. Aynı raporlar eski binanın depreme dayanıklılık bakımından bir gecekondudan farklı olmadığını göstermiştir.”

Erdoğan: ”Güya AKM hassasiyetiyle hareket edenler AKM’yi demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını yağmalamanın aracı haline getirdiler. İstiklal Caddesi’nde yaşadık, AKM’nin cephesinde yaşadık. Napacaktık, seyir mi edecektik? Oraya teröristlerin resimlerini astılar. Bu kutlu şehrin duvarlarına ‘Zulüm 1453’te başladı’ diye yazarken bu eski binayı kullandılar. Biz bunların tehditlerine boyun eğmedik. Zihnen ve ruhen bu topraklardan bağını koparanlara rağmen biz hizmet aşkıyla yolumuza devam ettik.”

“AKM milletin değerleriyle, inancıyla insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır.”

Kaynak

haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top