GÜNDEM

Emeklilikte Yaşa Takılanlar – EYT

Prim günü dolanın yaşa takılmadan emekli olması genç işsizliği önlemek açısından da önemli …

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi.

Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: ” 1999 yılında çıkarılan yasanın geriye doğru işletilmesi sebebiyle mağdur edilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için Meclis’e kanun teklifi verdim.”

Tanrıkulu: ”Yaklaşık 3 milyon kişi, 1999 yılında çıkarılan yasa nedeniyle emekli olamıyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenecek tek bir madde ile bu mağduriyet giderilebilir.”

Tanrıkulu: ”1999 yılında çıkarılan yasa, geriye doğru işletildi ve bu sebeple yaklaşık 3 milyon kişinin hakları gasp edildi. Hukuk kuralları ilke olarak geriye yürüyemez. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için bu yasanın geriye doğru işlemesinin iptal edilmesi gerekiyor. Bu mağduriyet Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenecek tek bir madde ile giderilebilecek.”

Sezgin Tanrıkulu: “Teklifimizle, prim günü ve sigortalılık veya hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda olan EYT’lilerin maruz kaldığı hukuksuzluğun ortadan kaldırılması amaçlanmıştır”

TANRIKULU: ”ÇALIŞMAYA GELİNCE ‘YAŞLISIN’, EMEKLİ OLMAYA GELİNCE ‘GENÇSİN’!”

Tanrıkulu: ” Bu maduriyetin düzeltilmesi için Meclis’e defalarca kanun teklifi verildi ancak iktidar  milletvekillerinin oylarıyla bu teklifler geri çevrildi. Erken yaşta çalışmaya başlayıp prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişiler, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanıyor. Bu kişiler iş aradığında ise özel sektör ve hatta devlet sektörü ‘yaşlısın’ demekte, emekli edilmeyi talep ettiğinde ise devlet ‘gençsin’ demektedir”

EYT’liler, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dâhil birçok yolla haklarını aramaya çalıştılar. Ancak hala bir sonuç alamadılar. Prim günü dolanın yaşa takılmadan emekli olması genç işsizliği önlemek açısından da önemli …

Kaynak

www.evrensel.net
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top