GÜNDEM

“Hayır oyu verecekler, PKK ile aynı muameleyi görecekler!”

Alican Uludağ hakkındaki hapis cezası ilk duruşmada verildi.!

Haber başlığı, “Evetçi Savcı FETÖ toplantısında”
CEZA; 10 ay hapis!

Cumhuriyet gazetesinin Adliye Muhabiri Alican Uludağ hakkında,“Evetçi Savcı FETÖ toplantısında” başlıklı haberi nedeniyle,“soruşturmanın gizliliğini ihlal”  suçundan 10 ay hapis cezası kararı verildi.

Alican Uludağ hakkındaki hapis cezası ilk duruşmada verildi. Mahkeme hapis cezasını erteledi.

Alican Uludağ’ın haberi, Anayasa değişikliği öncesinde “hayır oyu verecekler PKK ile aynı muameleyi görecekler” sözlerini söyleyen savcı Cevdet Kayafoğlu ile ilgili bir gizli tanık ifadesini içeriyordu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Halil İbrahim Puran tarafından hazırlanan ve mahkemenin yetkisizlik kararı vererek, Ankara’ya gönderdiği iddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından sonuçlandırıldı.

İddianame; ‘ Antalya’da FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gizli tanık ‘Çakıl’, ifadesinde, bir kısım hakim ve savcı hakkında da iddialarda bulundu. Gizli tanığın bu ifadesi, HSYK’ye gönderildi. Cumhuriyet Gazetesi’de, Alican Uludağ imzalı haberde, gizli tanık ‘Çakıl’ın ifadeleri doğrultusunda, “Evetçi savcı FETÖ toplantısında”, “4 Hakim ve Savcı HSYK’nin ihraç listesinde yok”, başlığıyla haber çıktı. Çıkan haber de;  “FETÖ soruşturmasında yer alan gizli tanıkların teşhis ettiği 4 hakim ve savcının halen görevde olduğu ortaya çıktı.”, Gizli tanık ‘Çakıl’ın teşhis ettiği isimler arasında referandumda ‘hayır’ oyu verecekleri PKK’lılarla aynı muameleyi görmekle tehdit eden Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu’nun da olduğu öğrenildi” ifadeleri kullanıldı.

Haberin ardından gazeteci Alican Uludağ hakkındaki iddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Alican Uludağ hakkında “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlamasıyla ilk duruşmada 10 ay hapis cezasına hükmedildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak cezayı erteleme kararı verdi.

Kaynak


Odatv.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: