AİHM, İç hukuk yollarının tüketilmediği ileri sürülerek', kabul edilemez bulundu...

Yaşanan insan hakkı ihlallerine dair duruşma alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi…

14 Aralık 2015
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 günlük sokağa çıkma yasağının devam ederken,
7 Şubat 2016
137 kişi mahsur kaldıkları 3 binanın bodrum katında yaşamını yitirdi… Ve üzerinden 3 yıl geçti…

Yaşanan insan hakkı ihlallerine ilişkin duruşma alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),  bugün başvurulara dair kararını açıkladı.

Ömer Elçi ve yaralıyken yakılarak öldürülenler arasında bulunan Orhan Tunç adına yapılan başvurular; ‘iç hukuk yollarının tüketilmediği ileri sürülerek’, kabul edilemez bulundu.

Avukat Ramazan Demir: “AİHM’in, giden onlarca can, gece gündüz demeden canla başla ortaya konulan 3 yıllık emek, on binlerce sayfa belge, binlerce sayfa savunma, tutuklama ve tehditlere rağmen kararlılıkla devam ettirilmiş dosyalar için hali ortada olan AYM’ye gidin demesi hukuki körlüktür, vicdansızlıktır.”

Ramazan Demir: ”Avukatlık olarak ne yapılması gerekiyorsa fazlası ile yapıldı. Ancak hukuken haklı olunsa da Hükümetin Avrupa Konseyi üzerindeki etkisini aşamadık. Teknik olarak şimdilik AYM’nin lobiciliği kazandı. Ama bin yıl da sürse o çocukların hakkını savunmak, hesabını sormak boynumuzun borcu.”

Avukat Demir: ”AİHM’in Cizre ile ilgili kararı Roboski kararından farklı. Cizre kararı ile özetle ve mealen, AYM’nin etkili bir iç hukuk yolu olduğunu o yüzden AYM’nin vereceği kararı beklemek gerekir dedi. AYM’nin kararına göre yeniden AİHM’e gidilebilir.”

AİHM’in, yapılan başvuruyu reddetmesine yakınlarını kaybeden aileler; “AİHM de bu katliama ortak oldu” dedi.  

3 yılı aşkın bir süredir bodrumlarda kaybettiği kızı Hacer’in cenazesine ulaşamayan Hezni Aslan ise “Herkes o insanların sivil olduğunu biliyordu. AİHM de bu katliama ortak oldu” dedi. 

Kamuoyunda büyük tepkiye neden olan ve birçok kişinin tedavi edilmediği için hayatını kaybettiği bodrumların birincisinde 31, ikincisinde 62 ve üçüncüsünde 44 kişi can verdi. Bodrumlarda hayatını kaybedenlerin bazılarının ise cenazelerine halen ulaşılmış değil. 

16 yaşındaki çocuğu Ramazan’ı kaybeden anne Hatice İşçi: ” Yasak sırasında 9 anneyle birlikte, elimde beyaz bayrakla çocuğumu kurtarmak için bodrumların olduğu bölgeye yürüdüğümüz için gözaltına alındık. Halen ölümlere engel olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum.”

Anne İşçi : “Bu acıyı yaşamayanlar bilmez. Televizyonda oğlumun bodrumlarda olduğunu öğrendik. Erzak almaya çıktıktan sonra kendisinden haber alamadım. Kurtarmaya gittiğimiz vakit de polisler izin vermedi. Faillerin yargılanmasını talep ediyorum. Artık başka kişilerin yakınlarını kaybetmemesi için çatışmalı sürecin son bulması gerekir.

Anne İşçi: “Özgürlük ve barış istiyoruz. Artık kan akmasın”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), halen cenazelerin olduğu düşünülen alanda yeni konutlar inşa etmeye başladı.

Ölümlere ilişkin başlatılan soruşturmaların birçoğu hakkında, “takipsizlik” kararı verildi. “Örgüt üyesi” iddiasıyla verilen kararların birçoğunda, ölümler “hukuka uygun” kabul edildi…

Kaynak

www.evrensel.net

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: