SAĞLIK

Sağlık Bakanlığı’nca açıklanmayan çevre kirliliği araştırması!

YASAKLI RAPOR!

‘Raporlar, görevim gereği bende vardı’

”Sonuçları halka sorumluluk gereği açıkladım!”

Çevre kirliliği araştırmasını duyuran ve duyurduğu için 12 yıla kadar hapsi istenen akademisyen Bülent Şık’ın yargılanmasına başlandı.


Araştırma, milyonlarca insanın yaşadığı Kocaeli, Ergene Çayı havzasında yer alan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Antalya’daki çevre kirliliğinin gıdalarda ve suda kanserojen etkiler yarattığını ortaya koydu…

KHK ile görev yaptığı üniversiteden ihraç edililen Bülent Şık, savunmasını yaptı.

‘Raporlar, görevim gereği bende vardı’

Şık’a yapılan suçlamalar; ‘Göreve ilişkin sırın açıklanması‘, ‘yasaklanan bilgileri temin etme‘ ve ‘yasaklanan bilgileri açıklama‘

Şık: ”Zaten projede yer aldığı için raporlar bende mevcutdu, Bu nedenle ‘temin ettiğim’ yönündeki suçlamayı kabul etmiyorum”

‘Sağlık Bakanlığı, halk sağlığına ilişkin araştırmayı açıklamadı’

Akademisyen Şık:

”2011 ile 2016 yılları arasında yapılan araştırmanın amacı halk sağlığını etkileyen faktörlerin tespitine yönelik. Sağlık Bakanlığı, üç sene boyunca bu olumsuz durumlarla ilgili bir rapor hazırlamadı. Halka da bu konuda herhangi bir ara rapor sunulmadı”

‘Sorumluluğum gereği sonuçları açıkladım’

Bülent Şık:

”Araştırma ‘vahim‘ sonuçlar içeriyor. Bakanlık gereken önlemleri almayarak, insan hayatını ve doğadaki canlıları tehlikeye attı…”

“Ben de bir bilim insanı olarak ve projede yer alan biri olarak halka sorumluluğum gereği araştırmanın sonuçlarını açıkladım”

Mahkeme, Sağlık Bakanlığı’na araştırmanın açıklanmasının yasaklanmasına dair bir kararın olup olmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı mayıs ayına erteledi…

Kaynak

www.diken.com.tr


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: