DÜNYA

”Suriye’de IŞİD’in elinde 30 kilometrekarelik bir alan kaldı.”

“Suriye’den çekilme süreci ne bir takvime ne de şartlara bağlı. Gerçek şu ki Başkan bir karar verdi ve biz de emirlerini yerine getiriyoruz”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel’in açıklamaları…

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Votel: ”Suriye’de IŞİD’in elinde 30 kilometrekarelik bir alan kaldı.”

Votel: ”Suriyenin tamamında açık alanlarda dağınık olarak 20-30 bin civarında IŞİD militanı bulunuyor. Bazıları şu anda kalan yüzde birlik alanda yeraltına inmiş durumdalar. Diğerleri de başka bölgelere dağılmış durumda. Bizim şu anda savaştığımız alanda muhtemelen 1000 ila 1500 civarında savaşçı bulunuyor.”

Votel: “Suriye’den çekilme süreci ne bir takvime ne de şartlara bağlı. Gerçek şu ki Başkan bir karar verdi ve biz de emirlerini yerine getiriyoruz”

Votel: ”ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta verdiği Suriye’den çekilme kararından önceden haberdar değildim ve Trump bana bu konuda danışmadı ama Trump’ın daha önce bu yöndeki niyetini biliyordum.”

Votel: ”ABD askerleri, operasyon planlarına uygun şekilde Suriye’den çekilecek.”


Votel: ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel: “Ortağımız olan Kürtlerin korunmasını, Tükiye’nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını ve IŞİD’İ nasıl baskı altında tutacağımızı değerlendireceğiz. Bunların tamamı şu anda devam ediyor. Üzerimde belirli bir tarih konusunda baskı yok ve benim için konulmuş spesifik bir koşul yok”.

Votel: ”ABD’nin, Suriye’den çekilirken “ortaklık ettiği YPG’nin korunması” Şu anda devam eden planlamalarımızın önemli bir boyutu. Bildiğiniz üzere IŞİD’in yenilmesi ve Suriye’den çekilmeye ilişkin planlamalarımız var. Tabii ki bunlara Türkiye’nin korunmasını ve oradan onlara yönelik bir tehdidin gelmemesini sağlamayı ekledik, bizimle savaşanların korunmasını temin etmeyi ekledik. Dolayısıyla şu anda tam da bu konuyu halletmek ve bizimle savaşanların, bu görevi yerine getirmemizi sağlayanların güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor.”

Votel: ”Suriye’de SDG Şam ile görüşüyor. Oradaki deneyimimizden öğrendiğimiz bazı şeyler şu ki oradaki tüm taraflar birbiri ile konuşuyor. Dolayısıyla bunun olmasını bekliyoruz”

Votel: ”ABD her yıl Afgan ordusuna 4 milyar dolar yardım sağlıyor ve bu yardımlar olmadan Afgan ordusu dağılabilir. ABD’nin ülkeden çekilirken Afgan ordusuna para yardımı yapması da riskli. Orada varlığımızla sağladığımız şeylerden biri de verilen paranın doğru kullanılmasını belirli ölçüde sağlamaktır. Daha önce bizim olmadığımız yere gönderdiğimiz paraların bizim istemediğimiz yerlere gittiği konusunda deneyimimiz var”

Votel: ”Afgan hükümetinin bilgisi dahilinde Taliban ile görüşmeler yapılıyor.”

Votel: ”Taliban ile görüşme evet ama süreci tanımlamak için çok çok erken”

Kaynak

http://haber.sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: