GENEL

ÖZGÜRLÜK İHLALİ REKORTMENİYİZ!

Türkiye Gazeteciler Sendikası: ” Şu anda Türkiye’de 140’a yakın gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde.”

‘Siyasetçiler gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeli’

AİHM’in açıkladığı 2018 yılı istatistiklerinin Türkiye ile ilgili bölümü…

Utku Çakırözer

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer açıkladı!

2019 yılı Ocak ayı Basın Özgürlüğü Raporu…

-Türkiye, 2018 yılında 40 ihlal kararıyla, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında ‘ifade özgürlüğünü’ en fazla ihlal eden ülke..

-Gazeteciler, haber üretmek ve araştırma yapmak için zaman harcamaları gerekirken, haberlerini savunmaya zaman ayırmak zorunda bırakıldı…

-Gazeteciler sadece yargılanıp, ağır cezalar almaı, yazıları ve sözleri nedeniyle iktidar ve çevresi tarafından hep hedef gösterildi…

‘Siyasetçiler gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeli’

Türkiye Gazeteciler Sendikası:

” Şu anda Türkiye’de 140’a yakın gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde.”

CHP’li Çakırözer:

“Eren Erdem mahkemenin tahliye kararına rağmen talimatlı yargı ile tahliye edilmeden yeniden cezaevine konuldu. Hakkını aramak için ‘Adalet orucuna’ başlayan Eren Erdem’e soruşturma açıldı. Erdem, açlık grevine son verdi ancak adaletsizliğin kendisi varlığını koruyor ve özgürlük arayışı devam ediyor”

Çakırözer:

“Geçtiğimiz ay gazeteci Fatih Portakal Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti. Deniz Zeyrek, hükümetin Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine yönelik açıklamaları üzerine sosyal medyadan linç edildi. Bu da yetmedi siyasiler tarafından sert, ağır, küçük düşürücü, hedef gösterici açıklamalar yapıldı. İktidarın hoşuna gitmeyen yazılara, sözlere karşı tahammülsüzlük sadece muhalif kimlikleri ile bilinen gazeteciler ve yazarlara gösterilmedi”

Ahmet Taşgetiren


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer:

“Ahmet Taşgetiren önce bir televizyon kanalında ne kadar baskı altında olduklarını anlattı. Kısıtlılık duygusu içinde olduğunu söyledi. Hakkında kampanya yürütüldü. Taşgetiren, bahsettiği baskının, kısıtlamanın tam olarak da bu olduğunu bu kez köşe yazısında anlattı. ‘Ahlaki tefessühün zirve yaptığı bir sosyal medya saldırısı’ olarak tanımladı. Yani ‘ahlaki bir kokuşmuşluktan’ bahsetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır yanında yer almış, danışmanlığını yürütmüş milletvekilliği yapmış Aydın Ünal, Yeni Şafak Gazetesi’nden ayrıldı. O da Taşgetiren gibi ahlak seviyesinden şikayet etti: Kaçıyor muyum? Evet kaçıyorum. Lakin kaçışımız çürümeden, seviyenin düşmesinden, tahammülsüzlükten kaçıştır.”

Ayşe Düzkan

Çakırözer:

“Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği davasında 18 ay hapis cezası verilen gazeteci yazar Ayşe Düzkan, kesinleşen cezasının infazı için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü”


İdris Sayılğan

Çakırözer:

”Tutuklu gazeteci İdris Sayılğan 2 buçuk yıldır duruşmalara götürülmedi, ‘Sayılğan’a 8 yıl 3 ay hapis cezası verildi’ ”

Sadece gazeteciler değil, halka gerçekleri anlatmak için çalışmalarını yayınlayan hemen hemen herkes yargılandı…

Çakırözer:

“Gıda Mühendisi Bülent Şık araştırdı, kansere yol açan gıda ürünlerini tek tek listeledi, devletin bu listeye sakladığını ortaya çıkardı. 4 günlük yazı dizisi halinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımladı. Kanserle ilgili gerçekleri ortaya koyan Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi”

Malta’daki Off-Shore şirketlerine ilişkin belgeler tüm dünyada görev yapan bir grup gazeteci tarafından haberleştirildi ama sadece Türkiye’de cezalandırıldı

Çakırözer:

“Belgeleri yayınlayan gazete ve muhabiri Pelin Ünker hakkında dava açıldı. 13,5 ay hapis cezasına, üstüne 8 bin 600 TL para cezasına çarptırılan Muhabir Ünker hakkında diğer davalar da devam ediyor..

Gazeteci, T24 yazarı Hasan Cemal, 2015 yılında kaleme aldığı yazısı nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı”

Gazeteci Sibel Hürtaş’ın yargılaması da ocak ayında devam edildi…

Sibel Hürtaş

Çakırözer:

”Anayasa Mahkemesi’nin Turan Günay, Şahin Alpay ve Mehmet Altan için verdiği hak ihlali kararları var, ‘Bu gazeteciler Anayasa Mahkemesi kararlarıyla özgürlüklerine kavuştular ve tahliye edildiler. Ancak Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak gibi gazetecilerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurular var. Bazıları 2 buçuk yıldır sonuçlanmış değil. Günay, Alpay ve Altan için verilen kararlar örnek kararlardır. O yüzden Anayasa Mahkemesi bu kararlarını diğer gazeteciler için de bu kararlar doğrultusunda bir an önce karar vermelidir..

Fox TV’de Fatih Portakal, Halk TV’de sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ile yazar Yılmaz Özdil’in sözleri hem adli soruşturma ile hem de RTÜK’ün idari soruşturması ile cezalandırıldı. RTÜK, söz konusu televizyon kanallarına ağır yayın durdurma cezaları verdi. ‘Bu cezaların ne zaman uygulanacağına ilişkin takvim de seçim öncesine denk getirildi.’ ”

Hükümet, Reform Eylem Grubu çalışmaları kapsamında yargıda bir reform hazırlığı yapıyor!

Çakırözer:

“Yargı üzerinde yapılacak bir reform çalışması; basın ve ifade özgürlüğünü, gazetecilerin adil yargılanma hakkını kapsamalı. Gazetecilerin haklarını koruyup geliştirmeyen, basın ve ifade özgürlüğünü tam anlamıyla korumayan bir yargı reformunun reform olmayacağını belirtmek isteriz”

Gazetecilerin Şubat ayında vakitlerini mahkeme kapılarında geçirecek!

Erol Önderoğlu

Çakırözer;

“Nöbetçi genel yayın yönetmenliği katıldıktan sonra haklarında dava açılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın davaları ile Cumhuriyet Gazetesi eski muhabiri Pelin Ünker’in, Alican Uludağ’ın yargılanmalarına devam edilecek”


Şebnem Korur Fincancı

Kaynak

http://haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: