EKONOMİ

Tarıma destek bakımından ‘yasal zorunluluk’ da yerine getirilmiyor!

Demokratik halkçı tarım politikalarıyla köylerde kooperatifler kurulmalı, fındık üretimi, pazarlanması kooperatifler üzerinden yapılmalı…

”Toprak Mahsulleri Ofisi üretici aleyhine çalışıyor.”

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal: ”Fındık politikamız;Tüccar fındık alamadığı zaman TMO devreye girdi. Paramız yok dediler TMO fındık aldı. Çalıştaylar yapacağız, herkes konuşacak. Sözleşmeli tarımı konuşacağız”

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra: “Yıllar önceki uyarımızı gerçekleştirmek istiyorlar. 15 yıldır, izlenen tarım-fındık politikaları nedeniyle köylerin boşalacağını ve sonra da sözleşmeli tarım uygulamasını dayatacaklarını dile getirmiştik. Son iki yıldır sözleşmeli tarım projesini dillendirmeye başladılar”

ÇALIŞTAYLAR GÖSTERMELİK!

TMO Genel Müdürü Ahmet Gürdal’ın çalıştay yapılacağını duyurdu…

Zekayi Sağra: “Üreticileri ilgilendiren konularda asıl olan üreticilerin görüşüdür. Üretenin tartışmalarda dışarıda tutulması zaten kabul edilemez ama yapılacak çalıştayda katılımcılar kimler olacak? Tarım-gıda tekellerinin çıkarlarını savunanların çoğunluk olduğu yerde iki-üç üreticiye söz vermenin bir anlamı olmuyor. Yapılmak istenen çalıştayda çoğunluk olan üretici azınlıkta kalacak ve oradan çıkan karar da üretici aleyhine olacak. ‘Sözleşmeli tarım tartışıldı ve fındık üretimi için en uygun yeni çözüm budur’ denilecek.”

Sagra: ”Bu tür bir çalıştay, ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na benzeyecek. Asgari ücreti belirlemek için bir araya gelen üyeler arasında işçiler azınlık olduğu için asgari ücret hiçbir zaman işçileri memnun etmedi. Yapılacak çalıştay da buna benzeyecek”

TARIMA DESTEK YETERSİZ!

Zekayi Sagra: ”Tarıma destek bakımından yasal zorunluluklar da yerine getirilmiyor. GSMH’nin yüzde biri olması gereken tarıma destek, yüzde 0.5 bile olmuyor. Yapılan desteğin büyük bölümü de şirketlere gidiyor. Bu politika üreticileri yoksullaştırdı, tarımda emperyalist tekellere bağımlılığı artırdı. Şimdi de çözüm olarak sözleşmeli tarım dayatılıyor. Önce üreticilere yasal zorunluluk olan destek yapılsın. Temel olan üreticilerin örgütlü olmasıdır. Ayrıca demokratik halkçı tarım politikalarıyla köylerde kooperatifler kurulmalı, fındık üretimi, pazarlanması kooperatifler üzerinden yapılmalı. Başkası tarım-gıda tekellerini memnun eder”

Kaynak

www.evrensel.net
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: