GÜNDEM

Haribo Şekerleme fabrikasında tarikat örgütlenmesi…

Fabrikada yetkili olan Tek Gıda-İş sendikası: “işyeri yönetimi kararını vermiş, bizim yapabileceğimiz bir şey yok”

“Tarikat mensubu birçok işçi tarafından Alevi olduğum bilinmesine rağmen sürekli tarikat sohbetlerine çağrılıyordum…”


Veli Erdoğdu: ”3 yıldır çalışıyorum. Önce camiye çağrıldım sonra da alevi olduğumu söylemem üzerine ‘Cem evine gidiyorsun’ tepkisiyle karşılaştım ve vardiya amiri tarafından işten çıkarıldım”

Erdoğdu: ”40 yaşında bir işçiyim ve 20 yıla yakındır da Esenyurt’ta ikamet ediyorum. Askerden geldiğimden beri fabrikalarda işçi olarak çalışıyorum. Yaklaşık 20 yıllık işçilik hayatım boyunca hep emeğimle, alın terimle, onurumla, namusumla çalıştım ve yaşadım. Bugüne kadar ne oturduğum bir mahallede ne de çalıştığım bir iş yerinde hırsızlığım, arsızlığım, yolsuzluğum, namussuzluğum ve ahlaksızlığım olmamıştır”  

Erdoğdu: ”İşyerinden haksız yere atıldım.İstanbul-Hadımköy sanayii içerisinde yer alan Pamir Gıda olarak geçen ve herkesin bildiği ismiyle Haribo Şekerleme fabrikasında 3 yıldan fazla bir süredir çalışıyorum ve bugüne kadar bir işçi olarak işyerinde üzerime düşen tüm sorumlulukları yerine getirdim. Çalıştığım süre boyunca hiç uyarı ve tutanak almadım, fabrikada çok özel bir sorun yaşamadım, fakat başıma gelenin artık bir Türkiye gerçeği haline geldiğini ifade edebilirim. Ayrımcılığa maruz kaldım ve işten atıldım.”

Erdoğdu: “Bölgedeki birçok fabrikada olduğu gibi Haribo’da da tarikat örgütlenmesi var. Tarikat mensubu birçok işçi tarafından Alevi olduğumun bilinmesine rağmen sürekli tarikat sohbetlerine çağrıldım, bu işlerle işi olmadığımı söylememe rağmen her seferinde camiye sohbete çağrıldım”

Başka bir işçi tarafından atılan iftira: “Camiye küfretti, bana vurdu, buraya dayak yemeye mi geldim”

Erdoğdu: ” Ne yaşandıysa olduğu gibi vardiya amirine anlatmama rağmen olaydan üç gün sonra fabrikaya alınmayarak 25/2 maddesi gerekçesiyle tazminatsız bir şekilde işten atıldım.” 

Fabrikada yetkili olan Tek Gıda-İş sendikası:

“işyeri yönetimi kararını vermiş, bizim yapabileceğimiz bir şey yok”

Kaynak

www.gercekgundem.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: