GÜNDEM

DEMİRTAŞ VE KAVALA NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAYLAR

.

“NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİPLERİ EKİM AYINDA İLAN EDİLECEK”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Anadolu Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala…

Cezaevinde ki Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Anadolu Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala Nobel Barış Ödülü’ne aday önerildi.

Osman Kavala
Selahattin Demirtaş

İsveç Sosyal Demokratlar Partisi milletvekili Thomas Hammarberg: ”Selahattin Demirtaş’ı aday olarak önerdim. Kavala ise geçtiğimiz ay bu listeye eklendi.”

Norveç Nobel Komitesi’nin aday başvurusu süreci 1 Şubat’ta sona erdi. Her iki ismin de aday listesine girip giremeyeceği şubat-mart ayları içerisinde netleşecek.

Nobel Barış Ödülü sahipleri ekim ayında ilan edilecek.


Thomas Hammarberg

Nobel Barış Ödülü için adaylık ve seçim süreci nasıl işliyor?

Nobel Barış Ödülü’nü kim alacak, bunu Norveç Nobel Komitesi belirliyor. Komite beş kişiden oluşuyor ve bu komitenin üyeleri Norveç Parlamentosu tarafından atanıyor.

Norveç Nobel Komitesi


1-Başkan – avukat Berit Reiss-Andersen
2- Üye – Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland
3- Üye – Oslo Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nde (PRIO) Kıdemli Araştırmacı Henrik Syse,
4- Üye – Bağımsız danışman, eski parlamenter, vali Anne Enger
5- Üye – Tarihçi yazar Olav Njolstad
6- Üye – Dış politika uzmanı Asle Toje

Norveç Parlamantosu’ndaki siyasi partilerin gücünü eşit olarak temsil etmesi beklenen komite üyeleri altı yıl bu görevde kalabiliyor ve tekrar seçilebiliyor. Ayrıca bütün üyelerin Norveç vatandaşı olması şartı aranıyor.

“KİMLER ADAY GÖSTEREBİLİYOR?”

Nobel Barış Ödülü için kişinin ya da bir kurumun kendisini aday göstermesi mümkün değil. Aday gösterebilecekler ise şu şekilde sırralanıyor…

Mevcut devlet başkanları, ulusal meclisler ve ulusal hükümetlerin üyeleri – kabine üyeleri, bakanlar-

Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’nın ve Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi’nin üyeleri,

Uluslararası Hukuk Enstitüsü üyeleri,

Üniversite profesörleri, tarih, sosyal bilimler, hukuk, felsefe, teoloji ve din profesörleri; üniversite rektörleri ve üniversite direktörleri veya eşdeğerleri; barış araştırma enstitüleri ve dış politika enstitü müdürleri,

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen kişiler,

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan kuruluşlar için ana yönetim kurulu üyeleri veya eşdeğerleri,

Norveç Nobel Komitesi’nin mevcut ve eski üyeleri,

Norveç Nobel Komitesi’nin eski danışmanları.

“NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜ KAZANANLAR NASIL SEÇİLİYOR?”

Eylül Ayı: Norveç Nobel Komitesi başvuruları kabul etmeye başlıyor,

Şubat Ayı: Adalık için başvurular, Norveç Nobel Komitesi’ne en geç 1 Şubat’a kadar iletiliyor.

Şubat-Mart Ayları: Adayları değerlendirme süreci başlar. Yapılan oturum sonucunda 20-30 kişiden oluşan kısa bir liste hazırlanır. Bu listedeki adaylar Nobel Enstitüsü’nün daimi danışmanları tarafından değerlendiriliyor. Nobel Enstitüsü’nde Enstütü Direktörü ve Araştırma Direktörüne ek olarak, danışmanlar, konularında uzmanlığa sahip Norveçli üniversite profesörleri bulunuyor.

Mart-Ağustos Ayları: Adaylarla ilgili danışman incelemesi yapılır. Danışmanlar genellikle raporlarını birkaç ay içinde hazırlarr. Raporlar diğer Norveçli ve yabancı uzmanlardan da istenir. Danışmanların raporları sunmasının ardından Nobel Komitesi muhtemel adaylarla ilgili kapsamlı bir tartışma başlatır. Bu süreçte genellikle yabancı uzmanlardan adaylar hakkında ek bilgi ve güncelleme talep ediliyor.

Ekim Ayı: Nobel Ödülü’nü kazananlar seçilir. Komite, ekim ayı başında ödülün açıklanmasından önceki son toplantısında bir karara varıyor. Nobel Komitesi, Nobel Barış Ödülü sahiplerini çoğunluk oyuyla seçiyor. Bu kesin karar temyiz edilemiyor. Ancak bunun imkansız olduğu nadir durumlarda, seçime basit oy çoğunluğu ile karar veriliyor. Kazananlar açıklanıyor.

Aralık Ayı: Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan törenle ödüller sahiplerini buluyor. Nobel madalyası ve diplomasının yanısıra para ödülü de kazanana takdim ediliyor.

“50 YIL GİZLİLİK KURALI”

Nobel Vakfı’nın yönetmeliğine göre; Nobel Barış Ödülü’ne aday olanların isimleri ve bilgileri 50 yıl sonrasına kadar açıklanamıyor.

Komite, adayların isimlerini ne medyaya ne de adayların kendilerine duyuruyor. Bu noktada kimin ödülü kazanacağına ilişkin spekülasyon yapılmasının önüne geçiliyor.

İLGİLİ HABER

Kaynak: Bahtiyar Küçük

tr.euronews.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: