EKONOMİ

”Patlıcan fiyatı ‘baskı’ ile düşürdük, peki üreticiyi ne yapacağız!”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’ndeki sebze fiyatları: “Domates 2.50- 4 TL, kokteyl domates 4.50 TL, sivri biber 9 TL, kıl sivri biber 11 TL, çarliston biber 7.50 TL, dolmalık biber 8.50 TL, patlıcan 6.50 TL, kabak 4.50 TL, salatalık 4 TL, silor salatalık 6 TL, karnabahar 1.50- 2 TL, brokoli 3- 4 TL, lahana 2.50 TL, ıspanak 4- 5 TL, kereviz 5 TL, pırasa 5 TL, limon 1- 1.50 TL ve portakal 0.80- 1.20 TL.”

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan isyan etti…

Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan,:  “Son bir haftadaki baskı nedeniyle patlıcan hal çıkış fiyatı yüzde 40’lık düşüşle 6.50 liraya geriledi fiyatlarda yüzde 10’luk bir gerileme var. Baskıyla düşürdük, peki üreticiyi ne yapacağız”Seralarda yetiştirilen meyve sebzelerin market fiyatları 20 lirayı bulmuş, Erdoğan’ın eleştirdiği marketler, biber ve patlıcan gibi ürünleri bir süreliğine satmama kararı almıştı.

Komisyoncu derneği başkanı : ”Sebze ve meyvedeki fiyat artışı maliyetlerden ve ürün yetersizliğinden kaynaklanıyor. Hal Kompleksi’nde fiyat denetimi yapılıyor.”

Çiftçilik yapacak kimse kalmadı!


Komisyoncu derneği başkanı : “Üretim artmadıkça, maliyetler düşmedikçe, vergiler düşürülmedikçe bizim tüketiciye ürünü ucuz ulaştırma şansımız yok. Son bir haftadaki baskı nedeniyle fiyatlarda yüzde 10’luk bir gerileme var. Baskıyla düşürdük, peki üreticiyi ne yapacağız? Bu Türk tarımını nereye götüreceğiz? Kendi üreticimizi bitirirsek ne yaparız biz? Soğanda olduğu gibi kapılar açıp, iç piyasaya ürün mü sokacağız? Kendi üreticimiz soğanını satamıyor. Biz içeri soğan soktuk. Köylerdeki çiftçiye para kazandırmak zorundayız. Onları köyde tutmamız gerekiyor. Bizden sonraki nesilde çiftçilik yapacak çocuk kalmadı. Tarım göz göre göre heba ediliyor. ”


Komisyoncu derneği başkanı : ”Tarım Bakanımızın açıklamasında ‘Ürünleri mevsiminde yiyin’ diye uyarıyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Bakanlığın çiftçiye sahip çıkması lazım. Gelsin, denetlesinler. ‘Sıkıntılar nerede? Bu tarımın önünü nasıl açabiliriz?’ diyerek sorunlara çözüm bulmalıyız. Bir taraftan üretici, diğer taraftan tüketici ağlıyor. Bu aradaki makas vergi yükü nedeniyle açılıyor. Her şeye zam geliyor.”

Sektör vergi yükünün altında kaldı!

Akcan:  “Her üründe yüzde 8 ya da yüzde 18 KDV var. Kasa alıyorsunuz, yüzde 18 KDV’si var. Çuvalından fidesine her şeyde KDV var. Sektörde vergi yükünün altında kalıyoruz. Haliyle bu da maliyetleri otomatik yükseltiyor. Sonuçta bir ürüne maliyet biniyor” 


Komisyoncu derneği başkanı : ”Şu an ürün bulmakta sıkıntı çekiyoruz, geçen kasım ayına göre hale gelen ürün oranında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bunun nedeni hava şartlarının yanı sıra artan maliyetler. Çiftçiler üretimden vazgeçti.”

Hal fiyatları…

Geçen haftaların zam şampiyonu patlıcanın fiyatında bu hafta yüzde 40 oranında düşüş oldu…

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’ndeki sebze fiyatları “Domates 2.50- 4 TL, kokteyl domates 4.50 TL, sivri biber 9 TL, kıl sivri biber 11 TL, çarliston biber 7.50 TL, dolmalık biber 8.50 TL, patlıcan 6.50 TL, kabak 4.50 TL, salatalık 4 TL, silor salatalık 6 TL, karnabahar 1.50- 2 TL, brokoli 3- 4 TL, lahana 2.50 TL, ıspanak 4- 5 TL, kereviz 5 TL, pırasa 5 TL, limon 1- 1.50 TL ve portakal 0.80- 1.20 TL.”

Kaynak

http://www.diken.com.tr


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: