DÜNYA

Çin , uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından birinin, Hong Kong’da çalışmasına! izin verdi

“S&P için küçük ama dünya finansallaşması için büyük bir adım”.

Hey gidi Mao Zedung’un, Kültür Devrimi yaşayan Çin’i… 

Dünyanın para konusunu, uluslararası kuruluşların yanında, Londra ve New York merkezli haberlerle Siyasetini, Washington, Londra, Berlin, Moskova ve Pekin’i merkeze koyarak izleyeceksin.

Financial Times: ”Standart & Poors (S&P), en sonunda, Çin’de iç piyasa için kredi derecelendirmesi yapmaya başlayacak.”

ABD’li şirket Standart & Poors, Çin sermaye piyasalarında çalışacak ilk yabancı derecelendirme şirketi olacak. Amacı; yabancıların, ülkedeki 12 trilyon dolarlık tahvil piyasasında işlem yapabilmeleri…

Çin’in dünyanın en borçlu ülkelerinden, büyümesi borca dayalı. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, 2005 yılı başında 3,4 trilyon dolar olan toplam borç, eylül sonu itibari ile 40 trilyon doları geçti. Bu tutar Çin milli gelirinin yüzde 300’üne denk geliyor, ve bunun yüzde 157’si reel sektöre ait.

Çin’in toplam dış borçların milli gelire oranı sadece yüzde 14.

Karşılaştırma yapmak açısından; IIF’e göre; Türkiye’nin borç yükünün milli gelire oranı yüzde 153 kadar. Türkiyenin Dış borçların milli gelire oranı yüzde 79

Çinli yetkililer yabancılardan, ‘bazı şirketlere finansman sağlamaları’nı beklemekte. Çin’de büyüme hızı yavaşlıyor ve aşırı borç sarmalına girmiş olan birçok sektörde temerrüt riskleri artıyor.

S&P temsilcileri: ”Çinli yerel otoriteler artan riskleri tam olarak değerlendiremiyorlar.”

Hey gidi Mao Zedung’un, Kültür Devrimi yaşayan Çin’i. Direndi direndi en sonunda, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından birinin, çalışmasına izin verdi.

Çin için bilinmesi gereken; Çin ekonomisinin sermaye hareketleri (kambiyo rejimi) tamamen dışa kapalı…

“S&P için küçük ama dünya finansallaşması için büyük bir adım”.

”Sermaye hareketleri tamamen dışa kapalı Çin’in finansal “Çin seddinde” bir delik açıldı. Eğer bu Çin’in ABD’ye verdiği bir ekonomik taviz ise arkasından diğerleri de gelecek ve duvardaki delik büyüyecek. Çünkü ABD yönetimi “doymak, yeter” gibi kavramlara yabancıdır. Orada sadece “alma ağacı” yetişir. İlk göçerler, “verme ağacını” Avrupa’dan göç ederken yanlarında getirmeyi unutmuşlar!”

Hakan Özyıldız

Dünyada bir yıllık mal ticareti 70 trilyon dolar, buna karşılık, 2016 yılı itibariyle günlük, tüm döviz işlemlerinin toplamı 5,1 trilyon dolar. Dünya yeni ekonomik ve siyasi dengeler arıyor.

”Öyle bir hale geldi ki, FED bile yarattığı canavarı nereye bağlayacağını bilemiyor. Düne kadar “faiz artıracağım, bilanço küçülteceğim” türküsünü söyleyenler aniden karar değiştirdiler. Şimdi Trump’ın emriyle, “Bas bas paraları Leyla’ya, bi daha mı gelecez dünyaya” demeye başladılar.”

Hakan Özyıldız

Kaynak: Hakan Özyıldız

t24.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: