EĞİTİM

Temel liseler kapanacak!

Temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak.

Özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılması için çalışmalar tamamlandı…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren, temel liselerin de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kapatılacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı: ”Özel öğretim kursları 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılması için çalışmalar tamamlandı. Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kursları yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapmayacaklar.”

 “Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek. Bu kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir” 

Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde 5580 Sayılı Kanun’da yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak.

“Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır”

2014 yılında başlatılan eğitim ve öğretim desteği uygulaması da, organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere hariç olmak üzere, diğer özel okullar için 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacak

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: