Ünlü tıp dergisi Lancet’in zamanlaması ‘manidar’!

Küresel emperyalist sisteme, ABD ambargosuna ve piyasa düzenine hiç değinilmiyor…

Lancet dergisinde Venezuela’daki darbe girişiminden hemen sonra, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun sağlık politikalarını hedef alan bir makale yayımlandı.

Lancet ABD destekli muhalefetin bilim dünyasındaki sözcülüğüne mi soyundu?

Dergi zaman zaman “kriz”, “kaos”, “insani aciliyet”, “çöküş” gibi iddialı başlıklarla, Venezuela’da sağlık sisteminin kötüye gittiğine dair yazılar yayımlanmaktaydı. Kendi kendini devlet başkan ilan eden Guaido’nun da mezun olduğu özel üniversite olan Andres Bello Katolik Üniversitesi bu yayımlara kaynaklık ediyordu.

Halk sağlığına dair sorunlar dile getirilirken Venezuela’daki ekonomik krizin ve gıda, ilaç, tıbbi malzeme tedariğindeki yetersizliklerin esas sorumlusu  olarak küresel emperyalist sisteme, ABD ambargosuna ve piyasa düzenine hiç değinilmiyor; yalnızca hükümetin ve bakanlığın sağlık politikaları eleştiriliyor.

Doğrudan ve açıkça hükümeti hedef alan bir editör yazısı, geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan başkanlık seçimlerinden hemen önce yayınlanmış.

Haftalık yayımlanan dergide darbe girişiminin ardından, iki günden kısa bir süre içinde, Venezuela’da bebek ölümlerinin artış eğilimi sergilemekte olduğuna ilişkin bir yazı daha çıktı ve “bu duruma müdahale edilmeli” diyerek yazı bitirildi.

Sadece sıcak gündem olduğu için bu hafta yer verilmiş olan makaleyi hiç zaman kaybetmeksizin; burjuvazinin sesi CNN tarafından da haberleştirildi. Bebek ölümlerinden bahsettiği ilk paragrafın altına Maduro ve Guaido’nun yan yana fotoğrafları ile verilen haber de meseleyi “kötü yönetim”e bağlıyor.

Makalenin tam tersine, Halbuki Venezuela’da Bolivarcı iktidarın başından beri en önemsediği başlıklardan biri toplumun sağlığı oldu. Temel sağlık göstergelerinde büyük bir hızla iyileştirmeler sağlandı, yoksul mahallelerde ücretsiz sağlık hizmeti götürüldü, Küba ile kurulan iyi ilişkiler sonucunda ülkeye çok sayıda nitelikli sağlık çalışanı geldi.

Son birkaç yılda sağlık alanındaki gelişmeler duraksadı, beslenme ve bakım yetersizlikleri arttı, özel sektör oldukça pahalı hizmet vermeye başladı, doktorlar çeşitli gerekçelerle ülkeyi terk etti ama bunlara temel sebep ülkenin emperyalizmin ekonomik saldırısı sonucunda oluşan gerçek sebeplerdir.

ABD destekli bir darbe iktidarının, ülkede kamusal olan ne varsa hepsinden rahatsız olan ve kendi gününü bekleyen burjuvaziyi memnun etmesinden başka bu sorunları çözmesi beklenemez. Halkın ve sağlık çalışanlarının, sağlığı pazarlayan düzene geçit vermemesi ve hak ettikleri eşitlikçi sistemi kurmakta ısrar etmeleri tek çözüm. Tıpkı Küba’da olduğu gibi Venezuela’nın bebeklerini kurtarması da ancak bu şekilde mümkün.

Chavez ile birlikte başlatılan “Barrio Adentro sağlık programı”nda ilk altı ay boyunca anne sütü almış bebekler ve anneleri programdan “mezun” oluyor.

Kaynak

http://haber.sol.org.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.