EĞİTİM

Öğretmenler ayakta!

‘ Türkiye’de de öğretmenler eğitimin özelleştirilmesi, iş güvencelerinin kaybedilmesi, mesleki itibar yitimi, yoksullaşma ve örgütsüzleşme tehditi altında mücadele veriyorlar.’

ABD, Yunanistan, Büyük Britanya ve İran’da öğretmenler grev ve eylemlerini devam ettiriyor…

YUNANİSTAN’DA SÜRELİ SÖZLEŞMEYLE İSTİHDAMA TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Yunanistan’da SYRIZA hükümetinin öğretmen istihdam politikalarında yapacağı değişikliğe ilişkin açıklamalarının ardından; sendikalar, 11 Ocak Cuma günü ulusal ölçekte bir genel grev ve Atina’da kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

Polis, eylemcilere işaret fişekleri ve gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırıda, Tüm İşçilerin Militan Cephesi’ne (PAME) bağlı Öğretmenler Sendikaları Ulusal Genel Sekreteri Theodora Drimala ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE) milletvekili Giannis Delis de yaralandı.

Öğretmenler SYRIZA hükümetinin emek karşıtı saldırılarına, 14 Ocak Pazartesi günü ulusal genel grevle yanıt verdi.

SYRIZA hükümetinin getirdiği yeni sistem; Okullarda süreli sözleşmelerle öğretmen çalıştırılacak…. Bu sisteme geçildiğinde Yunanistan’da binlerce öğretmenin iş güvencesini kaybedecek.

ABD’DE KAMUCU EĞİTİM İÇİN EYLEMDELER SÜRÜYOR…

Özel sektör öğretmenleri ‘süreli sözleşmeyle çalıştırma’ sistemi eğitimin piyasalaştırılması saldırılarının ilk sıralarında yer alıyor.

ABD’nin Los Angeles kentinde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemler, öğretmen grevi, özel sektör saldırısı karşısında ortaya çıkan tepkinin sonuçları.

Los Angeles öğretmenlerinin grevini örgütleyen Los Angeles Öğretmenler Birliği (UTLA) sendikası: “Özelleştirmelere son. Kamucu eğitimi savun!”

Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi (PSL): ”Süreç, Mayıs 2018’de Los Angeles Eğitim Kurulu’nun başına yatırımcı bir banker olan Austin Beutner’in atanmasıyla başladı. Sınıfsal yöneliminin hakkını hızla veren Beutner’in sorumlu olduğu bölgede eğitimin piyasalaşmasına dönük olarak özelleştirme danışmanlığı şirketleri ile çalışmaya başladı.”

UTLA üyeleri Beutner ve danışmanlarının dayatmaya çalıştığı özelleştirmelere karşı yürüttükleri pazarlıklar sonucunda anlaşmazlığa varılınca, mücadelelerini grev direnişi ve diğer eylemlerle sürdürüyorlar.

BÜYÜK BRİTANYA’DA ÖZELLEŞTİRME SALDIRISINA KARŞI GREVLER DEVAM EDİYOR…

Eğitimde özelleştirmesine karşı bir başka mücadele de Büyük Britanya’da sürüyor.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da örgütlü öğretmenler sendikası NASUWT, neredeyse aylık aralıklarla farklı bölgelerde 5 ila 6 günlük grevler gerçekleştiriyor.

Büyük Britanya’da öğretmenleri greve götüren; Piyasalaşma politikalarından olan, ücretlendirmeye yansıtılan performans değerlendirme sistemi geliyor. Eğitime ayrılan bütçenin daraltılması da mücadele başlıklarından bir tanesi.

İRAN’DA SENDİKALAŞMA MÜCADELESİ

İranlı öğretmenler; Öğretmen ücretlerinin iyileştirilmesi, anayasada yer aldığı biçimiyle ücretsiz eğitimin bir hak olarak güvenceye alınması, okulların bakımına bütçe ayrılması ve özelleştirmelerin durdurulması talepleriyle grev yapan öğretmenler baskı ve tutuklamaların kaldırılması talebi ile mücadelelerini sürdürüyorlar

Hâlâ en az on beş öğretmenin tutuklu olduğu söylenen İran’da bu temel taleplerin yanı sıra, sendikalaşma ve örgütlenme hakları için de mücadele sürüyor.

Son olarak, tüm bu örneklerin her birinin Türkiye’de de birebir karşılığının bulunduğunu hatırlatmak gerekiyor. Özellikle AKP dönemimde derinleştiği biçimiyle Türkiye’de de öğretmenler eğitimin özelleştirilmesi, iş güvencelerinin kaybedilmesi, mesleki itibar yitimi, yoksullaşma ve örgütsüzleşme tehditi altında mücadele veriyorlar.

Kaynak

http://haber.sol.org.tr/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: