SIYASET

Suriyelilere ‘kimlik’ dağıttılar!

‘AKP, şimdi de ÖSO aracılığıyla kurduğu “Mahalli Meclis” ile birlikte kimlik dağıtmaya başladı.’

AKP, Suriye’de TSK ve ÖSO operasyonu ile kontrol altına aldığı bölgelere kaymakam ve vali atamış!


‘AKP Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarıyla kontrol altına aldığı bölgelerde hukuksuz adımlar atıyor’

TSK ve ÖSO operasyonu ile kontrol altına alınan bölgelere kaymakam ve vali atanmış El Bab’a sanayi sitesi kurulmuş, bölgede toplanan zeytinyağlar pazarlanmış, şimdi de ÖSO aracılığıyla kurdurulan “Mahalli Meclis” ile birlikte kimlik dağıtmaya başlandı…

Gaziantep Nüfus Müdürülüğü’nün yardımıyla kurulan El Bab’taki nüfus müdürlüğü, üzerinde ÖSO bayrağının olduğu kimlikler dağıtıyor.

El Bab’ta yaşayan Suriyeliler, kimlikleri hastane, okul ve yardımlardan yararlanmak için kullandıklarını belirtiler.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç Dr. Ekin Oyan Altuntaş:
”Bu gelişmenin uluslarası hukukta hiçbir karşılığı yok. Vatandaşlığın korunması tamamen devlete aittir. Bu doğrudan doğruya başka bir devletin egemenliğine müdahaledir.”


Doç Dr. Ekin Oyan Altuntaş : ”Türkiye, Suriye’de  facto bir bölge yaratma çabası içinde…”

”Bu gelişme, fiili yeni bir egemenlik alanı yaratmaya çalışmakdır ve  hukuka aykırıdır. Türkiye’nin bölgede tam hakimiyeti gibi bir durum yok. Şu an başka bir devletin aracılığıyla desteklenen bir örgüt var ve o örgütün de destekleyen devletin de tam hakimiyeti yok. Türkiye kimlik dağıtarak, eğitimi sağlığı ve yardımları kendisi yaparak tam hakimiyet kurduğunu göstermek istiyor”

” Türkiye, bölgede kalıcı adımlar atmaya çalışıyor. Ancak ben bu adımların kalıcı anlama geleceğini düşünmüyorum. Birçok ülkenin çeşitli çıkarlar nedeniyle sessiz kaldığı bir süreç yaşanıyor şu anda. Ancak Türkiye’nin ne sahada ne de gruplar üzerinde tam bir hakimiyeti olmadığını en son İdlib’de gördük. Rusya’ya rağmen uçak sokulamayan bölgede fiili bir hakimiyetten söz etmek mümkün değil. Türkiye şu anda bölgedeki boşluklardan yararlanıyor. Ancak bu boşluğun sürekli hale geleceğini söylemek mümkün değil”

Anayasa Mahkemesi eski raportörü ve Hukukta Sol Tavır Derneği Başkanı Ali Rıza Aydın : ”Savaş ortamında belge verilenleri kendinden, verilmeyenleri düşmandan mı sayacaklar?” 

“Bir kere ÖSO’nun, bu kimliği verenlerin hukuksal karşılığı yok. Bunların terör örgütü olarak ilan edilip edilmemesinden öte bir şey, hiçbir hukuksal karşılığı yok. Savaş ortamında belge verilenleri kendinden, verilmeyenleri düşmandan mı sayacaklar? Belgesi olmayanlara gel bana katıl diye zorlama mı yapılacak? Bunun bir hukuksal bir karşılığı yok. Çeteler savaşında, çetelerin de içinde olduğu bölgede tehlikeli bir adım” 

Ali Ufuk Arikan

http://haber.sol.org.tr/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: