DÜNYA

Suriye Dışişleri Bakanlığı: ‘Türkiye’nin saldırganlığına karşı ülkeyi savunacağız.’

Erdoğan, Suriye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede yapılaşmaya ilişkin, “Özellikle biz TOKİ olarak bu işin içerisine girebiliriz.”

Erdoğan: ” Suriye’nin kuzeyinde 30 km güvenli bölgenin oluşturulması gerekli…”

Suriye Dışişleri Bakanlığı: “Bu sözler, Türkiye’nin Astana görüşmelerinde teröristlere hamilik ettiğini ve sadece işgal ve saldırganlık dilinde konuşabildiğini gösteriyor”


Suriye Dışişleri Bakanlığı:  “Suriye, toprak bütünlüğünü ihlal etme çabasının açık bir şekilde saldırganlık, işgal ve ayrıca Suriye’nin 8 yıldır mücadele ettiği uluslararası terörü koruma ve destek ve terörün Türkiye tarafından yayılması için ivme olacağının altını çiziyor”

Trump: “Suriye’de Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratırız”

Erdoğan; ” Trump ile telefonda görüştüm. Trump, ‘güvenli bölge’ sınırı 20 mil olarak belirttii. Bu da, 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge demek. Suriye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede yapılaşmaya biz TOKİ olarak bu işin içerisine girebiliriz. Başta Amerika olmak üzere koalisyon güçleri lojistik olarak maddi destekleri bize verirlerse bu insanların güvenliğini de orada koruma kaydıyla böyle bir güvenli bölgeyi halletmiş oluruz. Ve bu göçü de engeller” 

Kaynak

www.evrensel.net
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: