EKONOMİ

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı…

”iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam ediyor!!!”

Yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu’nun 2019 yılı ilk toplantısı sonuçlarını açıklandı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. 

Para Politikası Kurulu:
”Son dönemde açıklanan veriler, ekonomide dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösteriyor. Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam ediyor. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklentimiz.”

Kurul: ”İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam ediyor.”

Kurul: ”Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildi. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek.”

Kurul; ”Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek.”

Kaynak

http://www.cumhuriyet.com.tr/
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: