DÜNYA

İngiltere parlamentosu Brexit anlaşması’nı reddeddi

Oylama sonuçlarının ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May: ” Muhalefetin gensoru vermesi halinde yarın bunun görüşülebiliriz.”

NE OLMUŞTU?

1-İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı aldı..

2-2018 Kasım ayında AB ülkeleri ile taslak Brexit anlaşması üzerine anlaşmaya varıldı.

3-11 Aralık’ta İngiltere Parlamentosu’nda oylanması beklenen anlaşma May tarafından parti içi muhalefettten gelen tepkiler üzerine ertelendi.

4- Başbakan May’in kendi partisi May hakkında “güven oylaması” gerçekleştirdi ve 200 milletvekilinin desteğini alarak oylamayı kazanan May, 117 milletvekilinde karşı oy almdı.

5-May, AB tarafıyla görüşme gerçekleştirerek tedbir maddesiyle ilgili bir taahhüt almaya çalışdı. Ancak May Brüksel’deki muhataplarından bir taviz almayı başaramadı. (“tedbir maddesi”: İngiltere’nin belirsiz bir süre için AB ile Gümrük Birliği içinde kalması.)

6-İngiltere’nin tek yanlı olarak çekilemeyecek ve bazı AB kurallarına da tabi olmayı sürdürecek. “Tedbir maddesi” Kuzey İrlanda ile İngiltere arasında mal dolaşımında “düzenleyici kontroller” yapılacaktı.

7-Sert Brexit yanlıları anlaşmayla İngiltere’nin AB’nin uydu devletine dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda’nın da ülkeden kademeli kopacağını savunuyor. Anlaşmayı eleştirenlere göre İngiltere AB’ye ödeyeceği ayrılık ücreti ile elindeki en önemli müzakere kozunu da yitirmiş olacak.

ŞİMDİ NE OLACAK?

1-May, üç gün içinde Parlamento’yu bir B planı hakkında bilgilendirmesi zorunlu. May’in Cuma akşamına dek bir açıklama yapması bekleniyor.

2-Avrupa Birliği Anlaşması’nın 50. Maddesine göre, göçmenlik yasası da dahil olmak üzere büyük miktarda yasanın onaylanması gerektiği için Brexit’in daha ileri bir tarihe ertelenme olasılığı doğuyor.

3-Ana muhalefetteki İşçi Partisi Brexit konusunda yeni bir referandumu destekleme çağrısı yaptı. 

4-İşçi Partisi’nden Jeremy Corbyn ise yeni referandum yerine erken seçime gidilmesi için hükümete baskı yapıyor. Cornyn’in Brexit anlaşmasının reddedilmesi halinde gensoru önergesiyle hükümeti düşürmeyi planlıyor.

AB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

İngiltere’deki Brexit oylaması sonrası açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: “İngiltere’nin en kısa zamanda niyetine açıklık getirmesini talep ediyorum. İngiltere’nin (AB’den) anlaşmasız ayrılma riski bu akşamki oylama ile artmıştır” dedi. 

Juncker: ” Bu akşam parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında ki oylamanın sonucundan üzüntü duydum. AB olarak Brexit anlaşmasını oylama sürecini sürdüreceğiz.”

Juncker: ”Mevcut Brexit anlaşması “mümkün olanın en iyisi” İngiltere ‘nin AB’den anlaşmalı olarak ayrılmasını sağlamanın tek yolu budur”

Jean Claude Juncker: ”Avrupa Birliği, May ile üzerinde uzlaşılan Brexit anlaşmasını netleştirmeye hazır, ancak anlaşmanın yeniden müzakere edilmeyeceğini söylemiştik.”

 Avrupa Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva: ” Avrupa Birliği, Brexit anlaşması için Birleşik Krallık’la yeniden görüşmelere açık olmadığını söylemiştir.”

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: “Eğer anlaşmaya varmak mümkün değilse ve kimse anlaşmasız ayrılık istemiyorsa, o zaman tek çözümün ne olduğunu söylemeye kim cesaret edecek?”

İngiltere Başbakanı Theresa May: “Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil.” (oylama öncesi)

SONUÇ

Oylama sonuçlarının ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May muhalefetin gensoru vermesi halinde yarın bunun görüşülebileceğini söyledi. Ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn de May’e yanıt olarak güven oylaması talep ettiklerini açıkladı. May hükümeti için parlamentoda 16 Ocak günü güven oylaması yapılacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: