DÜNYA

ANTIFA’NIN KÖKENİ

HALK GERİ ADIM ATMIYOR

TRUMP, ANTİFA’YI ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ İLAN ETTİ

Trump’ın hedef aldığı ANTIFA, Almanya’da Nazilerin iktidara geldiği dönemde Almanya Komünist Partisi’nin bir parçası olarak kuruldu.

Kendisini tarihi hareketin devamı olarak gören ABD’deki ANTIFA hareketi, Trump’ın işaret ettiği gibi ‘organize bir hareket’ değilken, ABD Başkanı bu sözlerle düzene karşı öfkesini dile getiren tüm eylemcileri hedef almayı amaçlıyor.

ABD’DE HALK GERİ ADIM ATMIYOR

Polis ateşiyle üç kişi öldü

ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine karşı başlayan eylemler büyük kentlerde devam ediyor.

Washington ve Philadelphia’da halk, sokağa çıkma yasağına karşın protestolarını sürdürdü.

Iowa ve Kentucky’de toplam 3 kişi polis kurşunuyla yaşamını yitirdi.

TELEFON GÖRÜŞMESİ SIZDI

Trump’ın valilerle telefon görüşmesi sızdı: Eylemlerin bastırılması talimatı

Trump görüşmede George Floyd’un öldürülmesine karşı başlayan protestoların bastırılmasını istiyor.

Trump, Valilere;

”Eylemcilere karşı baskın olun, yoksa vaktinizi boşa harcıyorsunuz..

Eğer bunu yapmazsanız, sizi çiğnerler bir grup ahmak görüntüsü verirsiniz..

Onları tutuklamalı ve yargılamalısınız. Uzun zaman cezaevine girmeliler.”

Floyd’un öldürülmesine karşı protestoların ülke geneline yayılmasının ardından Trump liderliğindeki federal hükümet, Washington ve 23 eyalette polise destek olarak ulusal muhafızları görevlendirmiş durumda.

TRUMP PROTESTOLARA KARŞI AĞIR SİLAHLI ASKERLERİ GÖREVLENDİRDİ

ABD Başkanı Trump, ülkedeki protestolara müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini bildirdi.

Trump’ın açıklama yaptığı Beyaz Saray’ın önünde göstericiler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Trump:

“Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz.” dedi.

‘İÇ TERÖR’

Trump:

“Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd’un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi..

Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz..

Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur..

Amerika’nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var.. 

Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum..

Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir. Bir şehir ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve sorunu hızlıca çözeceğim.”

ELİNDE İNCİL İLE ...

Trump, Beyaz Saray’daki konuşmasının ardından yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray’ın yakınındaki St. Johns Kilisesi’ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü.

Konuşma sırasında protestocular polisle çatıştı

Protestolar son saatlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Gül Bahçesi’nde açıklama yaptığı Beyaz Saray’ın önünde de devam etti.

Açıklama öncesinde onlarca protestocu Beyaz Saray önünde toplandı.

Beyaz Saray konutu önü, şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Çatışmalar Trump’ın açıklamasından 5 dakika önce şiddetlendi..

ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter hesabından faşizm karşıtı hareket ANTIFA’yı terörist örgüt diye tanımlayacaklarını açıkladı.

Trump eylemlere katılanlar ve Beyaz Saray’daki eylemi düzenleyenler için “Bunlar George Floyd’la ilgisi olmayan ‘organize gruplar’. Bu ANTIFA ve radikal sol” demişti.

PEKİ, NEDİR BU ANTIFA?

ANTIFA’nın tarihi, Almanya’da Naziler’in iktidara geldiği döneme kadar uzanıyor. Hareket, Almanya Komünist Partisi’ne bağlı bir oluşum olarak 1932’de kuruldu.

Kendisini tarihi hareketin devamı olarak gören ABD’deki ANTIFA hareketi, özellikle 2016 seçimlerinden bu yana büyümüş ve güçlenmiş durumda.

ANTIFA (Antifaşist hareket) TARİHİ

Kısaltması ANTIFA olarak bilinen Antifaşist Hareket (Antifaschistiche Aktion), Almanya Komünist Partisi’ne (KPD) bağlı bir örgüt olarak 1932’de Almanya’da kuruldu ve varlığı 1933’e dek sürdü.

1929’da iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti, KPD’nin bir oluşumu olan silahlı Kızıl Cephe Birliği’ni “aşırıcılık” suçlamasıyla yasaklamıştı. Buna karşılık ANTIFA, 1931 yılında KPD’nin “sosyal faşist örgüt” olarak tanımladığı Sosyal Demokratlar’ın Demir Cephesi’ne karşı kuruldu. Almanya’da varlığını bir yıl sürdüren ANTIFA, bu dönemi Naziler’in önünü açan Sosyal Demokratlarla mücadele ederek geçirdi.

1933 yılında dağılan ANTIFA hareketi, 2. Dünya Savaşı sonrası farklı ülkelerde kurulan birçok sol örgüte ilham kaynağı oldu. Savaş sonrası birçok ülkede ortaya çıkan bazı sol örgütler, “ANTIFA” adını kullandı ve logosunu güncelleyerek yeniden kullandı.

ABD’de ANTIFA

ABD’deki ANTIFA hareketi, “siyasi reform yerine doğrudan eylem” sloganıyla hareket ediyor.

ABD’de birleşik bir örgüt olmayan ANTIFA, hiyerarşik liderlik yapısının olmadığı, çeşitli siyasi grup ve kişileri kapsayan bir oluşum olarak tanımlanıyor.

Oluşum içinde yer alan eylemciler, sosyal medya ve internet siteleri üzerinden eylem organize ederken, ABD’deki ANTIFA, genel olarak “insanların oluşturduğu bir örgüt” olmaktan ziyade “örgütlü bir strateji” olarak niteleniyor. Donald Trump’ın kazandığı 2016 başkanlık seçimlerinin ardından büyüyen hareketin içinde Ağustos 2017’den bu yana 200’e yakın örgüt bulunuyor.

Ancak bu hareketler tek merkezden hareket eden bir “örgüt” anlamına gelmezken, ABD’deki faşist hareketlere tepkinin “çatı adı” anlamını taşıyor. Bu nedenle Trump ANTIFA’yı “terör örgütü” ilan ederek, aynı zamanda ABD’deki eylemlerin tamamını hedef alıyor, tüm eylemcileri “terörist” ilan etmeyi amaçlıyor.

MODERN ANTIFA’NIN KÖKENİ

ABD’deki hareket, kendini Avrupa’da 1930’lardaki Anti-Nazi hareketlerinin ve 1970’lerde beyaz üstünlüğüne karşı başlayan hareketlerin devamı olarak görüyor.

Bugünlerdeki ANTIFA hareketlerinin kökeni, 1970’lerde İngiltere’de “skinhead”lerin (dazlak) yükselişi ve Almanya’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından ortaya çıkan neo-nazizme karşı başlatılan hareketler olarak görülüyor. 

ANTIFA’NIN EKSİĞİ

Ancak günümüzdeki bu hareketin en önemli eksiği, 1930’larda ortaya çıkış sürecinde kapitalist düzene karşı sosyalist alternatifin planlı, programlı ve en önemlisi örgütlü bir karşı çıkışı olarak değil, sadece “örgütsüz” bir öfke hareketi görünümü sergiliyor olması.

Yani aslında Trump’ın hedef aldığı gibi organize bir ANTIFA hareketinin ABD’deki varlığından söz etmek mümkün görünmezken, hedef alınanlar ABD’deki düzene karşı sokağa çıkan, öfkesini dile getiren herkes oluyor.

Trump: ANTIFA’yı terör örgütü olarak tanımlayacağız

ABD Başkanı Trump, faşizm karşıtı hareket ANTIFA’yı terörist örgüt diye tanımlayacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, beyaz ırkçılığına karşı eylemler yapan faşizm karşıtı hareket ANTIFA’yı terör örgütleri listesine alacaklarını açıkladı.

Trump Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Amerika Birleşik Devletleri ANTIFA’yı terörist örgüt olarak tanımlayacaktır” diye yazdı.

Trump polis tarafından öldürülen siyahi George Floyd için adalet talebiyle ülke genelinde yapılan eylemlerle ilgili yaptığı açıklamada da ANTIFA’yı hedef almıştı. Trump eylemlere katılanlar ve Beyaz Saray’daki eylemi düzenleyenler için “Bunlar George Floyd’la ilgisi olmayan ‘organize gruplar’. Bu ANTIFA ve radikal sol” demişti.

ABD’de halkın öfkesi büyüyor: Polis saldırıyor, halk geri adım atmıyor

ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan eylemler, ülke geneline yayılarak devam ediyor. Eylemlerin 4. gününde halkın öfkesi ve polisle yaşanan çatışmalar artıyor.

ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine karşı eylemler büyüyerek devam ediyor.

Göstericiler ABD Başkanı Donald Trump’ın içeride olduğu sırada Beyaz Saray önünde toplandı. Bazı eylemciler, ABD Gizli Servis’in Pensilvanya Bulvarı’nda kurduğu bariyerleri aşmaya çalıştı. Eylemciler, Beyaz Saray’ın önünde ABD bayrağı yakarken, protestolar nedeniyle Beyaz Saray içeriye ve dışarıya kapatıldı. Kapatma kararının ardından onlarca gazetecinin içeride kaldığı belirtildi.

New York kentinde barışçıl şekilde başlayan gösteriler, aynı gece şiddetli hale büründü. Polisle çatışan göstericiler, polis araçlarını ateşe verdi.

Brooklyn’de, Manhattan’dan yürüyen aktivistler polis şiddetine karşı sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemciler, Barclays Center önünde konuşlanan polislere su şişesi fırlattı. Polis, buna karşılık eylemcilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kentte birçok kişi gözaltına alınarak polis araçlarına bindirildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Brooklyn’de uzun bir gece bizi bekliyor. Tamamen bölgede gerilimi düşürmeye ve insanların güvenli bir şekilde eve dönmesine odaklandık. Bu akşam yaşananlara ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılacak. Böyle bir gece daha yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

Floyd’un büyüdüğü Houston kentinde de binlerce kişi Belediye Binası önünde toplandı.

Detroit’te 19 yaşındaki bir genç, kimliği tespit edilmeyen kişilerin bir araçtan göstericilere doğru ateş açması sonucunda yaşamını yitirdi. Emniyet Merkezi, söz konusu saldırıda polisin dahil olmadığını ve ateş açan kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini bildirildi.

Eylemlerin ülkenin batısında da büyüdüğü kaydedildi. Los Angeles ve Oakland kentlerinde protestocuların geceye doğru karayollarını kapattığı belirtildi. Los Angeles’ta göstericilerin zaman zaman polisle çatıştığı ve bazı göstericilerin gözaltına alındığı belirtildi. Kentte yaralanan bir polise tıbbi müdahalede bulunulduğu aktarıldı.

Minneapolis’te asker konuşlandırma talimatı

Söz konusu protestolar, ABD’de son yıllarda görülen en büyük kitlesel eylemler oldu. Associated Press‘e konuşan üç kaynak, Pentagon’un Trump’ın isteğiyle orduya Minneapolis’te asker konuşlandırma talimatı verdiğini aktardı.

Minnessota Valisi Tim Walz da, “Bu eylemler, George Floyd’un ölümüne ilişkin olmaktan çıktı. Eylemlere Minnesota dışından katılanlar sivillere zarar veriyor ve kentlerimize korku saçıyor. Bunun için eyalette Ulusal Muhafızlar’ı harekete geçireceğim” açıklamasında bulundu.

YAĞMACI OLAN SİZSİNİZ

Minnepolis’te eylemciler adına konuşan Mallory: Yağmacı olan sizsiniz

Minneapolis’te eylemciler adına konuşan Tamika Mallory eylemcilerin taleplerini sıraladı…

”Floyd’un öldürülmesine neden olanlar başta olmak üzere siyahlara ilişkin suça karışan tüm polislerin derhal tutuklanmasını istiyoruz..

Amerika’nın özgürlükler ülkesi olduğunu söylüyorsunuz. Burada siyahlar için asla özgürlük olmadı. Amerika siyahları sömürdü. Bize yağmadan bahsetmeyin. Yağmacı olan sizsiniz.”

Minneapolis’te otobüs şoförleri tutuklanan eylemcileri hapishaneye götürmeyi reddediyor

Floyd’un öldürüldüğü ve eylemlerin başladığı Minneapolis kentinde otobüs şoförleri, polisleri taşımayı ve George Floyd eylemleri nedeniyle tutuklananları hapishaneye götürmeyi reddediyor.

Eylemcilerle dayanışmak için Adam Birch isimli bir otobüs şoförünün internette imzaya açtığı bildiriye, aralarında posta çalışanları, hemşireler, öğretmenler ve otel çalışanlarının da olduğu 400’den fazla işçi imzacı oldu. Bildiride “İşimizin Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’ne yardım etmek için kullanılmamasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya hazırız” denildi. 

Minneapolis’te 2500 üyeye sahip Birleşik Taşımacılık Sendikası (Amalgamated Transti Union- ATU) şubesi de yayınladığı bir bildiride üyelerinin günlük hayatlarında benzer korkularla yaşadıklarını belirterek eylemlere desteklerini açıkladı. Perşembe akşamı ise şehir merkezinde bulunan bir otobüs garajında bulunan ve polisleri taşımakla görevlendirilen şoförlerin çalışmayı reddettiği belirtiliyor.

ABD’NİN İNSAN HAKLARI ALANINDAKİ SORUNLARI ARTIYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı:

“Amerikan yetkililerini, durumu düzeltmek için gerçek ve etkili önlemler almaya, uluslararası yükümlülüklerini yeniden iyi niyetle yerine getirmeye, ülke yasalarını Birleşmiş Milletler’in kolluk kuvvetlerinin güç ve ateşli silah kullanımına ilişkin temel ilkelerine uygun hale getirmeye ve elbette George Floyd cinayetini titizle soruşturmaya çağırıyoruz.”

sol.org

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top