SAĞLIK

ÇAY ÜRETİCİLERİ İÇİN KORONAVİRÜS TESTİ

İŞÇİLERE DE TEST YAPILACAK

HER AİLEDEN BİR KİŞİYE TEST YAPILIYOR

Çay hasadı için Doğu Karadeniz’e gelen üreticilere, Kovid-19 testi yapılmaya başladı. Alınan numuneler Ankara’ya gönderiliyor…

Doğu Karandeniz’e gelen çay üreticilerine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında test yapılmaya başlandı.

Rize İl Pandemi Kurulunca oluşturulan 110 kişilik ekip, karantinadaki çay üreticilerinin bulundukları köy ve mahallelerde çalışmaya başladı. Üç kişilik gruplar halinde dolaştıkları mahalle ve köylerdeki camilerin hoparlöründen anons yaptıran ekipler, il dışından gelen ailelerden birer kişiye açık alanda testi uyguluyor.

İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe:

“Bugüne kadar ilimize yaklaşık 14 bin kişi giriş yaptı. Bu sayının 30 bini aşacağını tahmin ediyoruz..

Salgın sürecinde verilen mücadele sayesinde Rize iyi bir noktaya geldi. Bunu da korumak istiyoruz. Bu kadar kişi, kısa süre içinde ilimize gelmiş olacak. Biz tedbir almayı gerekli gördük. Bir yandan tedbir alırken diğer taraftan üreticilerin çay toplamasını da engellemek istemedik.”

İŞÇİLERE DE TEST YAPILACAK

Mustafa Tepe:

”Çay tarımının kısa bir zamanda yapılması gerekiyor. Bu amaçla kente gelen ailelerden birer kişiye Kovid-19 testi yapılacak..

Yaklaşık 5-6 bin kişiye test yapılacak, bu amaçla da üreticilerin bulundukları yerlere giden yaklaşık 110 kişilik ekip testleri uygulamaya başladı..

Kovid-19 testi işçilere de uygulanacak. Amacımız ilimize gelmesi muhtemel olan virüsü topluma temas etmeden yakalayıp önünü kesmek, vatandaşlarımızı korumaktır. Çabamız bu yönde..

Test için alınan örnekleri Ankara’ya gönderiyoruz..

Çok sayıda test yapacağımız için ilimizde veya komşu illerde bunu yapma imkanımız yok. Test sonuçları Ankara’da değerlendirilecek. Sonuçları da vatandaşlarımıza bildireceğiz. Test sonucu negatif gelen vatandaşımız ve aileler çay tarımına başlayacaklar. Testlerini yaptığımız kişiler, ailelerinin ihtiyaçlarını marketlere gidip karşılayacaklar. Bölge insanımız bu konuda çok duyarlı, bizlere yardımcı oluyorlar. Ciddi anlamda bugüne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık.”

İLGİLİ HABER

Independent  Türkçe, AA

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top