GENEL

ORUÇ TUTMAK ERTELENMELİ Mİ?

”ORUÇ TUTMAK DİRENCİ ARTIRMAZ”

RAMAZANDA KORONAVİRÜS NEDENİ İLE ORUÇ TURMAK ERTELENMELİ Mİ?

Orucun bağışıklığı zayıflatabileceği, bu nedenle ramazanda tutulmama önerisi ilahiyatçılar arasında tartışma yarattı.

Öneriyi, Müslümanların kafasını karıştırmaya yönelik değerlendirenler olduğu gibi ‘Doktorlar karar verir’ diyen de var.

24 NİSAN’DA RAMAZAN BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını dünyanın birçok yerinde dini ibadetleri ve dini mekanları ziyaretleri de aksatıyor.

Kabe hiç olmadığı kadar uzun süredir kapalı tutulurken, Katolik Hristiyanların merkezi Vatikan bile ziyaretçi kabul etmiyor.

Camiler ise bir süredir ibadete kapalı.

Şimdi ise 24 Nisan’da ramazan ayı başlıyor ve bu ayda da camiler kapalı olacak gibi.

Bu yıl camide teravih namazı olmayacağı gibi toplu iftarları da göremeyeceğiz.

Ancak bazı çevreler oruç tutmanın bağışıklık sistemini zayıflatacağını iddia ederek bu yıl ramazanda oruç tutulmasının ertelenmesini öneriyor.

cemilkılıç.jpg
Mustafa Cemil Kılıç / Fotoğraf: Independent Türkçe

‘RAMAZAN ORUCU ERTELENMELİ’

İlahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç:

”Oruç vücut direncini düşürür. Hastalığa yakalanma riskini artırır. Bağışıklık sistemi zarar görmemeli. Salgın geçinceye değin Ramazan ORUCU ertelenmeli. Kur’an’da; ‘Hasta iseniz başka günlerde tutun,’ deniliyor. Hastalık riski de aynı kapsamdadır..

Orucun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini iddia etmek, Allah’ın evine virüs bulaşmaz demekten farksızdır. Evdeyim bir şey olmaz demeyin, virüsün nereden bulaşacağı belli olmaz. Kur’an orucu kaza etme imkanı veriyorken Allah’a din öğretme saygısızlığı sergilememek gerek.”

Cemil Kılıç’ın açıklamalarıyla başlayan tartışmaları başka ilahiyatçılara da yönelttik, farklı cevaplar aldık.

saimyeprem.jpg
Saim Yeprem / Fotoğraf: Independent Türkçe

‘BU KONUDA SON SÖZ DOKTORLARINDIR’

Prof.Dr. Saim Yeprem / İlahiyatçı:

”Bu konuda son söz  doktorlarındır. Dinimiz doktorlara  bu konuda öncelik veriyor. Kişinin sağlığını kontrol eden doktorlar oruç tutmanın sağlık bakımından uygun olmadığına karar verirse o kişinin oruç tutmasına gerek yok. Eğer kişi iyileşirse o oruçları kaza eder. İyileşme ihtimali yoksa tutmadığı her gün için bir fidye verir..

Toplumunun genelinin Ramazan’da oruç tutmasının ertelenmesine gerek görüyor muyum…Bu konuda görüş uzmanlara bırakılmış ne benim, ne bakkalın ne tarihçi profesörün görüşüne değil. Konun uzmanı olan kişiler de doktorlardır.”

bayraktutar_1.jpg
Mehmet Bayraktutan / Fotoğraf: Diyanet – Sen

MÜSLÜMANLARIN KAFASINI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Diyanet Sen Başkanı Mehmet Bayraktutan :

”Ramazan’da oruç tutulmasın, bağışıklık sistemi çöker gibi görüşleri sağlıklı bulmuyorum. Her dönem bazı insanların Müslümanların önemsedikleri konulara gölge düşürmek için yaptıkları şeyler..

Her Ramazan’dan önce benzer görüşler ortaya atarak Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar inançlı insanları tedirgin etmek için, belli kişilerce ortaya atılan sosyolojik saldırılardır..

Müslümanların bu kişilere itibar etmemesi lazım. Oruç tutmanın insana zindelik kattığı, sağlığa iyi geldiği uzmanlarca da ispatlanmış bir gerçek. Ama doktorların oruç tutmasında sorun gördüğü sağlık sorunu yaşayan insanlar tutmayabilir. Ancak bu sadece bu seneye özgü bir durum değil her zaman söylenen bir durum.”

hayrikırbaşoğlu.jpg
Hayri Kırbaşoğlu / Fotoğraf: Independent Türkçe

‘SAĞLIK UZMANLARININ SÖYLEYECEĞİ BAĞLAYICIDIR, DİYANET’İN DEDİĞİ DEĞİL”

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu / İlahiyatçı:

”Normal, sağlıklı insanlar oruç tutabilir. Ancak rahatsızlığı olan insanlar sonrada kaza edebilir veya fidye ödeyebilir.  Koronavirüs sürecinde bağışıklığı güçlü tutmanın önemli olduğu da gerçek..

Oruç tutmanın salgın günlerinde bağışıklık sistemine olumsuz bir etkisi yoksa sağlıklı insanlar oruç tutabilir. Ancak bu konuda Sağlık kurullarındaki uzmanlarının söyleyecekleri bağlayıcıdır, Diyanet’in dediği değil. Diyanet bile tıp otoritelerini dinlemek zorunda bu ortamda. İbadet edeceğim diye sağlığı tehlikeye atmak olmaz. Sağlığı tehlikeye atacak orucu tutmak da günahtır.”  

ali eren.jpg
Ali Eren / Fotoğraf: İHA

”BÜTÜN İNSANLAR İÇİN GEÇERLİ OLAMAZ”

İlahiyatçı – Yazar Ali Eren:

”Daha önce böyle bir durun hatırlamıyorum, okumadım da. Bir kişinin oruç tutmasına engel bir rahatsızlığı var ise bu da doktor tarafından tespit edilmiş ise bu kişi oruç tutmayabilir. Buna doktor karar verir. Ancak doktorun işin ehli biri olması lazım. Herhangi birinin söylemesi olmaz..

Sağlık nedeniyle oruç tutamayacak kişi bunu sonradan kaza edebilir veya fidyesini öder. Ancak bu durum bütün insanlar için olmaz. Çünkü bütün insanlar hasta değil. Bilim ihtimaller üzerinden değil kesinlik üzerinde konuşur. Ezbere bir şey olmaz. Şimdi üç aylardayız. Ben de bazı günler oruç tuttum bunda herhangi bir engel de görmedim.”

abdülazizbayındır.jpg
Abdülaziz Bayındır / Fotoğraf: Kişisel sosyal medya hesabı

‘ORUÇ İNSANI DAHA SAĞLIKLI YAPAR”

Prof.Dr. Abdülaziz Bayındır:

”Oruçla ilgili ayetler açıktır. Oruç insanı daha sağlıklı yapar, vücudun gücünü kırmaz..

Allah, hastaların ve yolcuların oruç tutmamasını söylemiştir ama sonrasında tutarlarsa hayırlı olacağını da söylemiştir..

Bakara suresinde derki ‘Sizden kim o ayı yaşarsa oruçlu geçirsin. Kim de hasta yahut yolculuk halinde olursa o günlerin sayısı kadar diğer günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez’.”

cemilkılıç.jpg
Mustafa Cemil Kılıç / Fotoğraf: Independent Türkçe

”BU GÖRÜŞLER İLK DEFA DİLE GETİRİLMEDİ”

İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç:

”Bu görüşler ilk defa dile getirilmiş değil. İbni Abbas ve Musa Carullah da benzer görüşleri dile getirmiştir. Musa Carrullah, Mısır’da El Ezher Üniversitesi’nde eğitim görmüş bir Tatar’dır. “Uzun günlerde oruç” adlı bir kitabı vardır. Memleketi Tataristan kuzeyde olduğunda günün önemli bir kısmı karanlıktır. Bakara 124’de ‘Zorlukla oruç tutanlar’ denir. Dikkat edilirse tutamayanlar demiyor tutanlar diyerek ‘Onlar bile oruçtan muaftır’ diyor. Hastaların tutmaması zaten tartışma dışı bir konu.”

oruç.jpg
Orucun bağışıklığı güçlendirip güçlendirmediği konusunda zıt görüşler var / Fotoğraf: AA

”DİN ULEMASI BASKILARDAN ÇEKİNDİKLERİNDEN SÖYLEYEMİYOR”

Cemil Kılıç:

”İnsanlar risk altında. Toplumun en az yüzde 10 ile 15’i sağlıkçısı, kasiyeri, temizlik işçisi vb. gibi bu koşullar altında bile çalışmak zorunda ve bunlar risk altında. Bunların oruçtan muaf olduğu din ulemasınca ifade edilmeli. Ulemanın çoğu da söylediklerimi biliyor ancak baskıdan çekindiklerinden söyleyemiyor. Toplumun sağlığı söz konusu olduğunda nasıl böyle davranabilirsiniz?”

”ORUÇ TUTMAK DİRENCİ ARTIRMAZ”

Cemil Kılıç:

”Oruç tutmanın vücut direncini arttıracağı iddiası doğru değil..

Evet belli bir süre aç kalmak vücudu dinçleştirebilir ama aynı anda bir şeyler içelebiliyorsa. Oruç tutarken böyle bir şey yok. Hem aç hem susuz kalan insanın direnci düşer.”

Din İşleri Yüksek Kurulu:

”Sağlıklı bireylerin oruç tutması risk oluşturmuyor.”

Diyanet İşleri’ne bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ramazan ayında oruç tutulup tutulmayacağına dair açıklama yayınladı.

Din İşleri:

”Oruç farz ve topyekün ertelenmesi mümkün değil.

Alan uzmanlarından alınan bilgilere göre sağlıklı bireylerin oruç tutmaları, hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır..

Oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dair kanıta dayalı tıbbi bir tespit bulunmadığı, aksine oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiğine dair bilimsel yayınlar mevcut..

İslam dini sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler koymuştur..

Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan temel mazeretlerden biri olan hastalık halinde, orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir (el-Bakara 2/185). İslam âlimleri, oruç tutulması halinde hasta olunması, hastalığın uzaması veya artması ihtimalini de bu kapsamda değerlendirmişlerdir”

İstisnai durumlar

Din İşleri, ramazan ayında aşağıda sıralanan kişilerin oruç tutmayabileceğini duyurdu:

  • Kovid-19 teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler
  • Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler
  • Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar
  • Oruç tutmaya engel kronik hastalığı bulunanlar
  • Oruç tutmaları hâlinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları
  • Hamile veya emziren kadınlar
  • Ağır ve meşakkatli işlerde çalışıp sağlıklarının bozulacağından endişe edenler

Açıklamanın devamında:

“Sağlık durumları hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir oruç fidyesi ödemeleri gerekir”

İLGİLİ HABER

independentturkish. – Ali Kemal Erdem 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top