GENEL

YENİ YARGITAY BAŞKANI SEÇİLDİ!

MEHMET AKARCA KİMDİR?

YENİ YARGITAY BAŞKANI BELLİ OLDU!

Yeni Yargıtay Başkanı 267 oy ile Mehmet Akarca seçildi

MEHMET AKARCA KİMDİR?

Mehmet Akarca, Erdoğan ailesine yakın olmasıyla biliniyor.

2015 yılında 5 Cumhuriyet Başsavcısı adayı için teamül yoklaması niteliğinde seçim yapılmış.. O seçimlerde kim kaç oy alırsa alsın, nihai kararı Erdoğan’ın vereceği belirtilmiş ve nihayetinde Erdoğan, Akarca’yı Başsavcı olarak atamıştı.

O dönem, Akarca’yı Erdoğan Ailesi’ne yakın etkili ve yetkili bir iş adamının da desteklediğini anlaşılmıştı…

Sadece Erdoğan Ailesi değil, bizzat eş durumundan Akarca’ya da yakın olan o iş adamı, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikasını Katar ile birlikte satın alan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak idi.

Öte yandan, Akarca’nın Ethem Sancak’ın kuzeni Murat Sancak’ın dayısı olarak biliniyor. Akarca, Ethem Sancak’ın eniştesi oluyor.

Akarca, 2018 yılında da, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in oğlunun nikah şahidi olmuştu.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Muzaffer Enes Cirit ile Fahriye Hande Akıncı çiftinin bir otelde düzenlenen nikah törenine katılmıştı.

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın kıydığı nikahta, Erdoğan ile İsmail Kahraman, Binali Yıldırım, Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca çiftin nikah şahitliğini yapmıştı.

Öte yandan, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümüne ilişkin ihmali bulunan üst düzey kamu görevlileri hakkında da soruşturma açarak, 23 sayfalık iddianame hazırlamıştı.

NELER YAŞANDI

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yaş haddinden emekliye ayrılmaları nedeniyle Yargıtay ve Danıştay’da başkanlık seçim heyecanı başladı. Danıştay Genel Kurulu’nda yeni başkanı belirlemek için çarşamba günü seçim yapılması kararı alındı.

Yargıtay’daki seçim ise başladı. 6 isim Yargıtay Başkanlığı için aday olmuştu. Yargıtay’daki seçimin ilk turunda 326 katım oldu. Ancak adaylardan hiçbiri gerekli 197 oyu alamadı. Öğleden sonra ikinci tur seçim yapılacak.

Yargıtay Başkanlığı’nın ilk seçim sonuçları şöyle:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca: 193 oy

4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu: 38 oy

19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman: 32 oy

19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk: 22 oy

10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu: 16 oy

17. Hukuk Dairesi Başkanı Şahabettin Sertkaya: 15 oy

5 oy boş atıldı ve 5 oy da geçersiz sayıldı.

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top