BİLİM

GÜNSEL OTO B9

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk yerli otomobilini tanıttı 

Kıbrıs yerli otomobilini seri üretime sokuyor

KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili “GÜNSEL”in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli SUV tipi “J9″un tanıtımı yapıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, yerli otomobil “GÜNSEL”in tanıtımında konuştu

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili “GÜNSEL”in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli SUV tipi “J9″un tanıtımı yapıldı.

Başbakan Ersin Tatar:

“KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum..

YDÜ ailesi başarılı, çalışkan ve yetenekli. Hep birlikte KKTC’nin başarılarına imza attık..

Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız.”

http://www.cafemedyam.com/2020/02/12/jet-fadil-ve-togg/

ORTAYA KONULAN ÇABAYI GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri:

”YDÜ ve Günsel ailesinin KKTC’ye kazandırdığı başarı hikayesinde emeği geçen herkesi kutlarım..

Dünya otomotiv sanayisi büyük bir yol ayrımında. Erdoğan’ın 27 Aralık 2019’da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda..

Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı teknolojilerin liderliğinde yeni üretilen modelleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu anlamda aynı çabanın GÜNSEL markası çerçevesinde ortaya konulduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz..

Söz konusu marka için gösterilen kararlılık, KKTC’de Ar-Ge ekosisteminin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesinde bir fırsat olacak. Bu çoğu firmaya da ilham verecek..

Teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretim, KKTC’nin geleceğinin temel taşlarını oluşturacak. Bu çaba her türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaraları ortadan kaldıracak.”

BU GURUR, BU ARABA BİZİM

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel:

”Yerli otomobil ülke için büyük bir dönüm noktası olacak. Söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz..

‘GÜNSEL’ KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje. Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin.”

Konuşmaların ardından görücüye çıkan “GÜNSEL”in seri üretimi ise 2021’de başlayacak.

TAM ŞARJLA 350 KİLOMETRE YOL

Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilen GÜNSEL B9, oldukça güçlü ve modern bir tasarıma sahip. Alüminyum şasi ve kompozit gövde üzerine inşa edilen elektrikli otomobil, tam şarjla 350 kilometre yol kat edebiliyor.

Rejeneratif Fren sistemi sayesinde 300.000 kilometreden sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’dan fazlasını koruyan GÜNSEL B9, aynı anda dört kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Üretilecek Günsel Süper Şarj istasyonlarında sadece yarım saatte şarj edilebilecek olan araç, az enerjiyle çok daha fazla mesafe kat etmeyi hedefliyor.

Sessiz ve aerodinamik yapısı ile muazzam bir sürüş deneyimi vadeden araç, 0’dan 100 kilometreye 8 saniyede çıkıyor. Yenilikçi, verimli ve aynı zamanda zarif bir otomobil olarak karşımıza çıkan GÜNSEL B9, küresel elektrikli araç sektöründe ses getirecek bir potansiyele sahip.

28 ÜLKEDEN 800 FİRMA İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

GÜNSEL B9’un seri üretimi, 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak. Bu sayının 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması hedefleniyor. Günsel’in AR-Ge süreçlerini de yöneten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, geçen hafta yaptığı açıklamada, şimdiden araç için 28 ülkeden 800 firma ile iş birliği protokolü imzalandığını söylemişti.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – odatv


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top